Pierwsza pomoc - każdy może zostać bohaterem - Pro-Medic

Pierwsza pomoc – każdy może zostać bohaterem

Szkolenie ochrony przeciwpożarowej ppoż w Lublinie, Rzeszowie, Warszawie i Kielcach
10 lutego, 2022
Kurs pierwszej pomocy online – dlaczego warto?
12 kwietnia, 2022

W Polsce nie ma obowiązku posiadania szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, a szkoda, bo do udzielenia pierwszej pomocy jesteśmy zobligowani prawnie, a w codziennym życiu nieznajomość tego zagadnienia może kosztować życie i zdrowie drugiego człowieka.

Trochę statystyki

Dane są zatrważające i jednoznaczne. Według szacunków w wypadkach drogowych na polskich drogach rocznie ginie niemal 50 tysięcy osób, a w wyniku innych wypadków i zatruć około 30 tysięcy.

Nagłe zatrzymanie akcji krążenia serca (NZK) zbiera rocznie śmiertelne żniwo wśród niemal  400 tysięcy europejczyków, z czego tylko 1/8 zgonów dotyczy pacjentów szpitalnych, w Polsce to około 40 tysięcy zgonów rocznie (według danych GUS).

Z drugiej strony statystyki jednoznacznie wskazują, że udałoby się uratować niemal 100 tysięcy osób rocznie, gdyby w ich przypadku w porę udzielono pierwszej pomocy. To tak jakby ocalić całe miasto wielkości  Kalisza, Rzeszowa albo Wałbrzycha.

Według danych CBOS News 27/2017 tylko co piaty mieszkaniec naszego kraju ma ukończone szkolenie pierwszej pomocy, a co za tym idzie wiedzę i umiejętności, by ratować życie. Co ciekawe,  w ciągu całego naszego życia średnio aż 8 razy spotykamy się z sytuacjami zagrożenia życia, przy czym miażdżąca większość tych przypadków, bo prawie 80 % dotyczy najbliższej rodziny i osób zamieszkujących wspólnie.

Każdy może się nauczyć jak ratować życie
Kurs pierwszej pomocy stacjonarnie i online

Tego jak postępować w przypadku urazu, zatrucia, zatrzymania oddechu i akcji serca, krwotoku, omdlenia, zawału czy udaru można łatwo się nauczyć realizując szkolenie pierwszej pomocy.

Kilka godzin spędzonych pod okiem kompetentnego instruktora pozwoli nabyć lub odświeżyć wiedzę medyczną, podniesie umiejętności i pewność siebie, a w konsekwencji sprawi, że będąc świadkiem zagrożenia życia przez strach, niepewność i brak wiedzy nie popełnimy największego grzechu- zaniechania.

Ukończony kurs pierwszej pomocy daje narzędzia, by, gdy  zajdzie taka potrzeba wiedzieć, jak się zachować i jak pomóc osobie w potrzebie, jak ocenić jej stan zdrowia i jak wykonać stosowne do obrażeń czynności ratunkowe. Wiedza niweluje strach zastępując go motywacją i działaniem.

Świetnym rozwiązaniem jest też kurs pierwszej pomocy online. Zabieganie brak czasu, tak powszechne w obecnych czasach,  często są przeszkodą w nabyciu wiedzy niezbędnej do ratowania życia. Tymczasem kursy online mają taką samą wartość merytoryczną jak kursy stacjonarne. Najważniejsze, by były przeprowadzone rzetelnie, przez osoby posiadające wieloletnie doświadczenie poparte wiedzą praktyczną z zakresu ratownictwa medycznego.

Kurs online ma tę przewagę, że przewiduje przerwy w nauce i możliwość jej wznowienia w dowolnym momencie.

Kursanci poznają podstawowe elementy pierwszej pomocy:

  • Ochronę życia poszkodowanego, obserwatora i ratownika
  • Zasady zapewnienia bezpieczeństwa miejsca zdarzenia
  • Tryb postępowania w zależności od urazu i okoliczności zdarzenia

Zrealizowanie kursu pierwszej pomocy przyczynia się do zwiększenia pewności siebie, a dla osób, które rozpoczynają pracę jako opiekunowie dzieci, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, lub dla pracowników mających bezpośredni kontakt z klientem ukończenie szkolenia i otrzymanie stosownego certyfikatu oznacza zwiększenie kwalifikacji zawodowych.

Nagłe wypadki zdarzają się nieustannie, dlatego warto wiedzieć jak zareagować, pomóc i w konsekwencji uratować życie drugiego człowieka, być może członka rodziny lub osoby bliskiej. Już samo działanie zamiast bycia biernym obserwatorem czyni z nas bohaterów, więc nie czekaj i zapisz się już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *