Jak poradzić sobie z wiosenną alergią? - Pro-Medic

Jak poradzić sobie z wiosenną alergią?

Kiedy użyć defibrylatora AED?
Kwiecień 17, 2021

Wszyscy cieszymy się wszechobecnym słońcem i napawamy widokiem pierwszych zwiastunów wiosny w przyrodzie. Jednak są wśród nas tacy, którzy niestety nie mogą odczuwać tej radości w pełni – to Alergicy – Jeszcze sto lat temu alergików było mniej niż jeden procent. Dziś niemal co czwarty Polak cierpi na tę przypadłość.

Niedługo przyjdzie oczekiwana wiosna. Jednak nie dla wszystkich okres wiosenno-letni oznacza zdrowotną sielankę. Najlepiej wiedzą o tym osoby uczulone przede wszystkim na pyłki roślin. Wiosna oraz lato to pory roku, w których pylenie roślin wzrasta, powodując u wielu z nas nieprzyjemne, dokuczliwe dolegliwości.

Alergia to dolegliwość, której znaczenie pochodzi od greckich wyrazów: allos – inny i ergon – działanie. Alergia oznacza więc nadwrażliwość – nadmierną reakcję organizmu przy kontakcie z alergenami (np. pyłkami, pokarmami, lekami, itp.); jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Niestety niemożliwe jest trwałe i całkowite wyleczenie alergii. Jedynie lekami łagodzi się objawy które się nasilają podczas wystąpienia alergii.

Reakcje alergiczne mogą wyglądać różnie i mieć różny stopień zaawansowania przy każdej kolejnej reakcji występującej w organizmie. Ważne jest dokładne obserwowanie występujących objawów i w każdym przypadku zgłaszanie tego lekarzowi, ponieważ może zdarzyć się, że kolejne zetknięcie się z alergenem spowoduje w organizmie groźny wstrząs anafilaktyczny. Szczególnie ważna jest wizyta u lekarza, gdy obserwujemy wyraźne pogorszenie i nasilenie objawów alergii lub brak reakcji na zastosowane leczenie przeciwalergiczne.

Objawy alergii

Alergie manifestują się na różne sposoby. Wszystko zależy na co w danej chwili jesteśmy uczuleni. Te sezonowe – związane z pyleniem roślin (traw, drzew) – zazwyczaj dają objawy w postaci napadowego kichania, kaszlu, wodnistego kataru i zaczerwienionych spojówek, drapaniem w gardle

Alergia pokarmowa (mleko, jajka, orzechy, zboża zawierające gluten, ryby i skorupiaki) dają takie objawy jak ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, świąd skóry, wysypka.

Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły) to reakcje miejscowe lub uogólnione reakcje alergiczne (anafilaksja). Po ugryzieniu owada, na którego jad występuje uczulenie, najczęściej pojawia się ból i swędzący pęcherz.

Objawy bywają różne u różnych osób, więc reakcja na dany antygen występująca u jednej osoby nie będzie taka sama, jak u innej, nawet jeśli uczulone są na tę samą substancję.

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Najgroźniejszym powikłaniem kontaktu z alergenem może być tzw. wstrząs anafilaktyczny.

To najcięższa postać reakcji alergicznej. Występuje nagle i polega na zaburzeniach ze strony licznych narządów, może dojść do silnych obrzęków twarzy i gardła, narastającej duszności, szybkiego spadku ciśnienia krwi, utraty przytomności oraz zapaści i w konsekwencji do śmierci.

Jest to zatem stan będący bezpośrednim zagrożeniem życia i musi być leczony w szpitalu!

W różnicowaniu alergii z innymi dolegliwości pomaga czas oraz okoliczności jej pojawienia się, gdyż symptomy alergii pojawiają się tylko na skutek kontaktu z alergenem.

W ustaleniu czynnika odpowiedzialnego za alergię pomagają:

  • testy skórne,
  • badanie serologiczne,
  • próby ekspozycyjne.

Alergia w dużym stopniu pogarsza komfort życia takiej osobie, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu jakość życia może znacznie się polepszyć.

Pierwsza pomoc w czasie wystąpienia alergii – wstrząsu anafilaktycznego :

1. W pierwszej kolejności usuwamy czynnik, który wywołał alergię, wstrząs (pokarm, lek, żądło owada, wprowadzić osobę do zamkniętego pomieszczenia- przerwać kontakt z pyłkami).

2. Jeśli pacjent wie, że jest uczulony na konkretny czynnik i że po jego zadziałaniu występuje u niego silna reakcja nadwrażliwości, zawsze powinien mieć ze sobą adrenalinę w PENIE, którą może sam lub z pomocą innej osoby, podajemy ją wtedy domięśniowo, w przednio-boczną powierzchnię uda w jego 1/3 górnej części.

3. Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli w takiej sytuacji mamy dostępny lek przeciwhistaminowy, także należy podać go pacjentowi,

4. Następnie należy ułożyć go w pozycji z nogami nieco uniesionymi do góry. Nie pozwólmy mu wstawać ani chodzić

5. Jeżeli osoba ma problemy z oddychaniem, powinna znajdować się w pozycji siedzącej.

6. Bacznie taką osobę obserwujemy, nie oddalamy się od niej

7. Jeśli pacjent straciłby przytomność i doszłoby do zatrzymania krążenia i braku oddechu, wtedy świadek zdarzenia musi podjąć RKO (resuscytacje krążeniowo-oddechową), którą należy prowadzić do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

8. Taka osoba powinna trafić do szpitala, gdzie zostanie poddana obserwacji, aby upewnić się, czy nie dojdzie do kolejnej, późnej reakcji anafilaktycznej.

Pamiętajmy !!!

My, jako świadkowie zdarzenia, powinniśmy wiedzieć, że Nasza szybka reakcja także pomoże uratować chorego do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego.

Tego, jak udzielać pierwszej pomocy osobom podczas rozwijającego się wstrząsu anafilaktycznego, jak i wielu innych czynności przedmedycznych nauczymy się na Kursach Pierwszej Pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *