Jaki sprzęt ppoż w obiektach użyteczności publicznej
2 września, 2023Pierwsza pomoc dla dzieci
3 października, 2023Udar cieplny to wzrost temperatury ciała powyżej 40°C, z powodu działania wysokiej temperatury powietrza, często połączonej z wysoką wilgotnością. W normalnych warunkach organizm ludzki jest w stanie kontrolować swoją temperaturę, a gdy ta wzrasta, wytwarza pot jako metodę chłodzenia się. W przypadku udaru cieplnego mechanizmy termoregulacji organizmu nie działają prawidłowo i organizm nie jest w stanie przywrócić normalnej temperatury.
Czym jest udar cieplny?
Lato zwiększa ryzyko udaru cieplnego ze względu na połączenie wysokich temperatur, braku odpowiedniego nawodnienia i ekspozycji na słońce. Jeśli dojdzie do udaru cieplnego, może on zagrażać życiu, powodując uszkodzenie mózgu i innych ważnych narządów, dlatego wiedza, która zapewnia kurs pierwszej pomocy, jest tak cenna. Konieczne jest szybkie rozpoznanie objawów udaru cieplnego, które zaczynają się między innymi od zawrotów głowy, podwyższonej temperatury, bólu głowy i intensywnego pragnienia a mogą przerodzić się w zasłabnięcie i omdlenie.
Udar cieplny: pierwsza pomoc
Pierwszym zalecanym krokiem jest przeniesienie osoby do zacienionego, chłodnego lub wentylowanego miejsca. Następnie należy ustawić ją w pozycji półsiedzącej z uniesioną głową, aby mogła prawidłowo oddychać. Szkolenie pierwszej pomocy online, pozwala poznać szczegół na temat ustalania wszystkich bezpiecznych pozycji w pierwszej pomocy.
Drugim zaleceniem jest podjęcie próby obniżenia temperatury ciała poprzez rozluźnienie odzieży, przewietrzenie pomieszczenia, użycie wentylatora i zastosowanie okładów z zimnej wody. Ponadto, jeśli poszkodowana osoba jest przytomna, powinniśmy pomóc jej pić małymi łykami chłodną wodę, aby ją nawodnić i obniżyć temperaturę ciała, ale nie zaleca się picia zbyt dużej ilości wody zbyt szybko, ponieważ może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego!
Gdy tylko osoba z udarem poczuje się lepiej, najlepiej udać się na pogotowie, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. W razie utraty przytomności nalezy pomóc jej się położyć, zgiąć nogi i natychmiast wezwać pogotowie.
Omdlenia i zasłabnięcia spowodowane udarem cieplnym – pierwsza pomoc
Ważne jest, aby odróżnić omdlenie od zasłabnięcia, ponieważ zasłabnięcie powoduje uczucie zawrotów głowy bez utraty przytomności. Inaczej jest w przypadku omdlenia, które może spowodować upadek na ziemię. Kurs pierwszej pomocy online, przedstawia wszystkie niuanse w temacie odróżnienia objawów udaru cieplnego.
Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku omdlenia i zasłabnięcia?
- Chwyć osobę, zanim upadnie na podłogę i delikatnie połóż ją z zabezpieczoną głową. Jeśli osoba ta znajduje się już na podłodze, należy położyć ją na plecach, z nogami uniesionymi pod kątem 45 stopni i głową skierowaną na bok, na wypadek wymiotów.
- W przypadku omdlenia należy również sprawdzić, czy poszkodowany/ poszkodowana prawidłowo oddycha, jeśli nie, trzeba rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Jeśli nie ma oznak szybkiego powrotu do zdrowia, należy jak bezzwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy.
- Następnie poluzuj odzież, zwłaszcza paski, krawaty i szaliki, aby ułatwić oddychanie.
- Unikaj zbyt wielu osób w pobliżu.
- Towarzysz osobie przez cały czas, spraw, by czuła się bezpiecznie.
- Sprawdź puls na nadgarstku, pod warunkiem że wiesz, jak to zrobić. Nauczysz się tego, uczęszczając na kurs sekretarki medycznej.
- Po odzyskaniu przytomności należy odczekać kilka minut, zanim pomoże się osobie wstać. Nie pozwalaj także na zadawanie zbyt wielu pytań, gdy trwają zawroty głowy.