Pierwsza pomoc w podróży - Pro-Medic

Pierwsza pomoc w podróży

Czy każdy pracownik musi odbyć szkolenie BHP?
Lipiec 13, 2021
Czym jest PPOŻ
Lipiec 23, 2021

Lato to czas urlopów, wyjazdów rodzinnych i wypoczynku na łonie natury. Przede wszystkim jest to jednak czas podróży, bliskich i dalekich. Aby wakacje spędzić bezpiecznie i szczęśliwie dotrzeć do miejsca wypoczynku, warto być zaznajomionym z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy, a także poznać warunki bezpiecznej podróży różnymi środkami komunikacji.

Wypadki podczas podróży

Podczas podróży jesteśmy narażeni na różnego rodzaju wypadki i utrudnienia. Latem zagraża nam przede wszystkim upał, szczególnie w czasie jazdy nieklimatyzowanym samochodem. W tej sytuacji warto postawić na częste postoje i zabrać ze sobą duży zapas wody niegazowanej, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Należy również zadbać o uchylone szyby i stały dostęp świeżego powietrza.

Upały mogą spowodować zasłabnięcie lub nawet omdlenie podczas jazdy. Złego samopoczucia nie należy w żadnym razie lekceważyć, szczególnie jeśli dotknęło ono kierowcy pojazdu. Warto zrobić wówczas postój, odetchnąć, a nawet zmienić się z kierowcą. W przypadku przedłużającego się złego samopoczucia należy koniecznie wezwać pomoc i zaniechać dalszej jazdy.

Istnieją jednak takie środki transportu, w których nie mamy możliwości wykonać postoju w dowolnym momencie, np. samoloty lub pociągi. To transport zorganizowany, na który nie mamy większego wpływu. O złym samopoczuciu należy wówczas powiadomić kogoś z personelu. Również zadbajmy o nawodnienie i dopływ świeżego powietrza (przynajmniej w pociągu, gdzie jest to możliwe).

Bezpieczna podróż samochodem

Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Pozwala na dużą swobodę, a gęsta sieć dróg daje możliwość trafienia w praktycznie każde miejsce. Aby podróż była bezpieczna, należy zabrać ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę samochodową, zadbać o komfort wszystkich pasażerów, a także przygotować się na ewentualne niedogodności. Kierowca musi być wypoczęty i przygotowany do drogi. Sama jazda powinna przebiegać w spokojnym tempie, aby uniknąć wypadku. Warto także, aby każdy pasażer znał przynajmniej podstawowe zasady pierwszej pomocy i potrafił jej udzielić w przypadku zagrożenia.

Wyposażenie apteczki samochodowej

Apteczka samochodowa to bardzo ważny element wyposażenia każdego auta. Nie jest on obowiązkowy (w przeciwieństwie do np. gaśnicy samochodowej), jednak warto mieć ją podczas każdej podróży, zarówno tej bliższej, jak i dalszej. W apteczce samochodowej koniecznie powinny znaleźć się takie przedmioty, jak:

  • materiały opatrunkowe – bandaże, plastry z opatrunkiem i bez niego, gazy jałowe, itp.,

  • chusta trójkątna – do unieruchamiania kończyn,

  • koc ratunkowy – chroniący przed wyziębieniem,

  • nożyczki – do cięcia bandaży i innych elementów opatrunkowych,

  • opaski elastyczne – przydatne do opatrywania większych ran,

  • rękawiczki lateksowe – chronią m.in. przed zakażeniami.

Aby skutecznie wykorzystywać wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, warto ukończyć profesjonalny kurs pierwszej pomocy. Lato często daje nam więcej wolnego czasu, zatem to idealny termin na tego typu szkolenie.

Wakacyjny kurs pierwszej pomocy

Wakacje to dobry czas na ukończenie profesjonalnego szkolenia pierwszej pomocy. Mamy wówczas więcej wolnego czasu i możliwości. Letnie kursy pierwszej pomocy są organizowane w wielu dużych miastach. Zwykle nie zajmują więcej niż kilka godzin. To poświęcenie zaledwie jednego dnia, które znacząco podnosi nasze bezpieczeństwo również podczas podróży. Warto wykonać szkolenie pierwszej pomocy jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu w czasie wycieczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *