Pierwsza pomoc a własne bezpieczeństwo – jak o nie zadbać? - Pro-Medic

Pierwsza pomoc a własne bezpieczeństwo – jak o nie zadbać?

Jak działają systemy ochrony przeciwpożarowej?
Sierpień 19, 2021
BHP – jak wygląda ocena ryzyka zawodowego?
Listopad 25, 2021

Podczas udzielania komukolwiek pierwszej pomocy należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Zagrożenie na miejscu wypadku nawet zwalnia nas prawnie z konieczności udzielenia poszkodowanemu pomocy – wówczas musimy tylko wezwać odpowiednie służby ratunkowe. Warto jednak udzielić szerszej pomocy rannym, szczególnie jeśli otoczenie jest bezpieczne. Jak więc ocenić własne bezpieczeństwo i skutecznie udzielać pierwszej pomocy?

Dlaczego musi być bezpiecznie?

Podstawowa zasada udzielania pierwszej pomocy sprowadza się do tego, by najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli ktoś jest jedynym świadkiem wypadku i sam zostanie ranny, już nikt nie będzie w stanie wezwać pomocy. Narażenie się na niebezpieczeństwo, by komuś pomóc, nie jest heroiczne, a stwarza kolejne zagrożenie. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo, aby nie stać się kolejną ofiarą zdarzenia i skutecznie doprowadzić do poszkodowanych profesjonalną pomoc. Jeśli na miejscu wypadku nie jest bezpiecznie, lepiej pozostawić udzielenie pierwszej pomocy profesjonalnym służbom ratunkowym.

Jak ocenić bezpieczeństwo na miejscu wypadku?

Jak już wiemy, ocena bezpieczeństwa na miejscu wypadku jest bardzo ważna. Z tego względu trzeba ją jak najlepiej przeprowadzić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na otoczenie: czy na miejscu wypadku samochodowego pojazdy mogą wybuchnąć lub nagle się stoczyć, czy w sytuacji porażenia prądem instalacje elektryczne wciąż są włączone itp. Zawsze powinniśmy wypatrywać potencjalnych niebezpieczeństw i sprawnie je ocenić. Jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, lepiej zrezygnować z podejścia do poszkodowanego, a jedynie wezwać służby ratunkowe.

Inne sposoby zadbania o swoje bezpieczeństwo

Nawet jeśli samo otoczenie jest bezpiecznie, powinniśmy zachować czujność i odpowiednio udzielać pierwszej pomocy. Poszkodowany może być w szoku lub być pod wpływem różnych substancji. To wszystko może powodować nieufność, a nawet agresję. Dlatego należy już z daleka głośno mówić do rannej osoby, aby jej nie przestraszyć i zasygnalizować swoją obecność. Jeśli zaś musimy dotknąć poszkodowanego, aby udzielić mu pomocy, należy skorzystać z jednorazowych rękawiczek. W ten sposób możemy zapobiec zarówno zakażeniu ran poszkodowanego, jak i zarażeniu się od niego np. wirusem HIV. Rękawiczki pozwalają też na zachowanie większej higieny podczas udzielania pierwszej pomocy.

Ocena bezpieczeństwa a obowiązek udzielenia pomocy

Ocena bezpieczeństwa na miejscu wypadku ma ogromne znaczenie w kwestii prawnego obowiązku udzielania pierwszej pomocy. Jeśli otoczenie wokół jest bezpieczne, powinniśmy podejść do poszkodowanego i jak najlepiej mu pomóc. Jeżeli jednak dane miejsce nie jest bezpiecznie, należy z tego zrezygnować. Wówczas obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ogranicza się do wezwania odpowiednich służb ratunkowych i pozostaniu na miejscu wypadku – oczywiście w bezpiecznej odległości.

Kurs pierwszej pomocy dla własnego bezpieczeństwa

Kurs pierwszej pomocy warto ukończyć, chociażby z uwagi na własne bezpieczeństwo. To dzięki profesjonalnemu szkoleniu możemy nauczyć się poprawnej oceny otoczenia, jak i odpowiedniego wykonywania czynności ratowniczych. Dobre przeszkolenie to absolutna podstawa skutecznego pomagania innym ludziom, np. w razie różnego rodzaju wypadków. Kurs pierwszej pomocy pozwala również poczuć się pewniej w ekstremalnych sytuacjach. Dzięki odpowiedniej wiedzy łatwiej opanujemy stres i skuteczniej pomożemy poszkodowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *