Sprzęt ochrony przeciwpożarowej - Pro-Medic

Sprzęt ochrony przeciwpożarowej

Czym jest PPOŻ
Lipiec 23, 2021
Jak zorganizować bezpieczną wycieczkę rowerową?
Sierpień 13, 2021

Sprzęt PPOŻ to bardzo ważny element ogólnej ochrony przeciwpożarowej, zarówno w miejscu pracy, jak i urzędach czy prywatnych mieszkaniach. Warto zaznajomić się z tymi przedmiotami i nauczyć się z nich poprawnie korzystać. Można się tego dowiedzieć m.in. na szkoleniach PPOŻ. W tym tekście zostaną przedstawione najważniejsze podstawy dotyczące sprzętu przeciwpożarowego i sposobu jego użytkowania.

Systemy do gaszenia pożarów

Systemy do gaszenia pożarów to najczęściej gaśnice lub hydranty wewnętrzne. Powinny one znajdować się w każdym budynku publicznym, a także w siedzibach firm i biurach. Taki sprzęt pozwala ugasić niewielki pożar lub wstrzymać jego rozprzestrzenianie się do czasu przyjazdu służb ratowniczych. Obsługi takiego sprzętu można nauczyć się podczas kursu PPOŻ, który powinien wykonać każdy pracownik. Gaśnica jest również obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, również tego rodzinnego.

Odzież przeciwpożarowa i strażacka

Do sprzętu PPOŻ zalicza się także odzież przeciwpożarową, czyli ognioodporne ubrania, buty, a także specjalne hełmy strażackie. To dość specjalistyczne wyposażenie, które raczej jest przeznaczone dla jednostek straży pożarnej (również tej ochotniczej), niektórych pracowników zakładów przemysłowych oraz innych służb ratunkowych. Mimo to warto wiedzieć, że odzież strażacką zalicza się do sprzętu przeciwpożarowego.

Apteczki i zestawy pierwszej pomocy

W każdym pożarze może niestety zdarzyć się, że ktoś ucierpi i zostanie ranny. Wówczas niezbędna jest odpowiednia apteczka pierwszej pomocy. Powinna ona znajdować się w każdej firmie. Najlepiej mieć przygotowany zapas kilku sztuk dobrze wyposażonych apteczek, szczególnie w dużych biurowcach i siedzibach. O tym, co powinno znajdować się w takiej apteczce, możesz dowiedzieć się z jednego z poprzednich artykułów. Samo miejsce przechowywania apteczki pierwszej pomocy również powinno zostać dobrze oznakowane.

Oznakowanie ścieżek ewakuacji i sprzętu PPOŻ

Bardzo ważne w kwestii ochrony przeciwpożarowej jest odpowiednie oznakowanie ścieżek ewakuacji oraz sprzętu do gaszenia pożarów. Tego typu znaki również zalicza się do sprzętu PPOŻ. Najczęściej są one wykonane z folii, ewentualnie z metalu. Należy zawiesić je w widocznych miejscach i pilnować, by nie zostały niczym zasłonięte. Oznaczenie ścieżek ewakuacji oraz sprzętu gaśniczego to jeden z obowiązków pracodawcy z zakresu PPOŻ. Aby takie znaki były dobrze widoczne, muszą być odpowiednio duże. Na szczęście w profesjonalnych sklepach ze sprzętem PPOŻ są one solidnie wykonane.

Zasady korzystania ze sprzętu PPOŻ

Sprzęt PPOŻ powinien być ogólnodostępny w każdym miejscu pracy, a także w instytucjach publicznych i kulturalnych. Często znajduje się on w specjalnie zabezpieczonych miejscach, np. za szybką lub w skrzynce zamykanej na łatwo dostępny kluczyk. Mimo to sprzętu przeciwpożarowego nie należy używać bez przyczyny. Przykładowo, ze sprzętu gaśniczego należy korzystać tylko w razie konieczności, czyli właśnie w przypadku pożaru. W innej sytuacji nie należy w ogóle otwierać skrzynki.

Jak korzystać ze sprzętu PPOŻ?

Korzystania ze sprzętu przeciwpożarowego można się nauczyć na specjalnych szkoleniach PPOŻ. Są to w znacznej części kursy praktyczne, podczas których można samodzielnie ugasić pożar przy pomocy gaśnicy. Tego typu trening to bardzo ważny element zwiększający ogólne bezpieczeństwo. Im więcej osób w danym miejscu potrafi obsługiwać sprzęt gaśniczy, tym lepiej dla wszystkich. Warto o tym pamiętać i ukończyć odpowiedni kurs PPOŻ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *