Jak zorganizować bezpieczną wycieczkę rowerową? - Pro-Medic

Jak zorganizować bezpieczną wycieczkę rowerową?

Sprzęt ochrony przeciwpożarowej
Sierpień 3, 2021
Bezpieczny dom – jak zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich?
Sierpień 15, 2021

Lato to wprost idealny czas na wycieczki rowerowe. Często to właśnie w tym czasie bierzemy urlopy i planujemy wakacyjny odpoczynek. Z kolei ciepło i słoneczna pogoda zachęcają do wyjścia z domu, zaś korzystanie z uroków tej pory roku w sposób aktywny to samo zdrowie. Jeśli jednak planujemy dalekie wycieczki rowerowe, musimy się do nich odpowiednio przygotować i dobrze zaplanować wyjazd. Jak więc zorganizować bezpieczny wyjazd rowerowy?

Długość trasy rowerowej

Jeszcze przed wycieczką warto zaplanować sobie trasę rowerową. Jej długość i stopień trudności powinny być dostosowane do wieku uczestników, ich kondycji fizycznej, a także do pogody, która ma panować podczas wyjazdu. W upalne dni warto przeprowadzić trasę przez zacienione miejsca (np. las) i ustalić po drodze punkt odpoczynku nad wodą, np. jeziorem lub rzeką. Z kolei jeśli planujemy zabrać ze sobą małe dzieci, jedźmy spokojnie i róbmy przerwy, gdy maluchy tego potrzebują. Regularne wycieczki rowerowe pomogą poprawić kondycję wszystkich uczestników i z czasem wybierać coraz trudniejsze trasy.

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Przed wycieczką rowerową trzeba przygotować odpowiednie wyposażenie. Oprócz sprawnego, serwisowanego roweru, na wyjeździe przydatne będą również inne przedmioty, o których koniecznie należy pamiętać. Na liście rzeczy do zabrania powinny znaleźć się takie punkty, jak:

  • prowiant, czyli zapas wody i coś do jedzenia – ilość jedzenia i wody należy oczywiście dostosować do długości trasy rowerowej, jednak najważniejszy jest duży zapas wody, zwłaszcza jeśli wycieczka ma miejsce latem; warto także wybierać jedzenie sycące i dodające energii;
  • apteczka pierwszej pomocy – musi być koniecznie dobrze wyposażona i zawierać podstawową instrukcję pierwszej pomocy; warto zdecydować się na apteczkę podróżną, która będzie wygodniejsza w przewożeniu podczas wyjazdu;
  • telefon komórkowy – warto mieć go przy sobie nie tylko, by zrobić zdjęcia pamiątkowe z wycieczki, ale również wezwać pomoc, jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji;
  • ochraniacze i kask rowerowy – mało kto nosi dzisiaj ochraniacze i kask podczas jazdy rowerem, co jest dużym błędem; jeśli wybieramy się na wycieczkę, która jest szczególnie długa lub której trasa biegnie po szosie, koniecznie załóżmy przynajmniej kask rowerowy, zaś dzieciom zapewnijmy także ochraniacze na łokcie i kolana.

Latem, jeśli wybieramy się na wyjazd rowerowy w upalny dzień, to koniecznie musimy dodatkowo zaopatrzyć się w dobry krem z filtrem i nakrycie głowy. Przydatne mogą okazać się również okulary przeciwsłoneczne, które ułatwią jazdę w pełnym słońcu. Jeśli trasa biegnie przez las lub pola, warto także skorzystać ze sprejów odstraszających owady i zabrać maść na ukąszenia komarów, które mogą być wyjątkowo uciążliwe.

Pierwsza pomoc na wycieczce rowerowej

Podczas wyjazdu rowerowego może dojść do różnych wypadków. Zasłabnięcie, upadek z roweru, czy nagły atak choroby przewlekłej, to tylko kilka przykładów. Z tego względu każdy uczestnik wycieczki powinien znać podstawowe zasady pierwszej pomocy, które można poznać podczas profesjonalnych kursów pierwszej pomocy. Warto także przedstawić podstawy dzieciom, aby wiedziały przynajmniej, pod jaki numer zadzwonić po pomoc. Niektóre szkoły organizują dla swoich podopiecznych szkolenia pierwszej pomocy, z których zdecydowanie warto skorzystać. Na kurs można zapisać się również podczas wakacji. Trwa on zazwyczaj tylko jeden dzień, za to jego ukończenie może okazać się bardzo pomocne w trudnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *