Bezpieczny dom – jak zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich? - Pro-Medic

Bezpieczny dom – jak zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich?

Jak zorganizować bezpieczną wycieczkę rowerową?
Sierpień 13, 2021
Ochrona przeciwpożarowa w szkołach
Sierpień 19, 2021

Bezpieczny dom to coś, czego pragnie praktycznie każdy człowiek, a w szczególności rodzic lub opiekun. Często staramy się ochronić najmłodszych, najbardziej bezbronnych przed światem wokół, zapominając przy tym o niebezpieczeństwach czyhających w naszych własnych domach. Zadbanie o bezpieczeństwo w swoim lokum nie jest wcale trudne ani czasochłonne – może za to uratować komuś życie. Dlatego zadbajmy o siebie nawzajem i przygotujmy dla siebie bezpieczną przestrzeń.

Jak stworzyć bezpieczny dom?

Na bezpieczeństwo w domu składa się wiele czynników. Jednym z nich jest chociażby atmosfera, która odpowiada za komfort psychiczny i pozwala budować zaufanie wśród członków rodziny. To sfera, o którą każdy musi zadbać wedle własnych przekonań. Jest jednak jeszcze aspekt czysto praktyczny, na który składa się m.in. odpowiednia organizacja domu lub mieszkania. O czym należy koniecznie pamiętać?

Gdzie trzymać niebezpieczne przedmioty lub substancje?

Jedną z największych bolączek rodziców często są niebezpieczne chemikalia, które są niezbędne w domu, ale jednocześnie stanowią znaczące zagrożenie dla małych dzieci. Podobne odczucia wywołują noże pozostawione na blatach, jeśli posiadamy w domu wyjątkowo ruchliwe zwierzę. Rozwiązanie problemu jest na szczęście dość proste. W przypadku niebezpiecznych substancji wystarczy umieścić je na najwyższej możliwej półce w kuchni lub nawet na szafce w łazience. Z kolei do noży można dokupić praktyczne plastikowe osłonki, które zapewniają ochronę przed skaleczeniem.

Jak zabezpieczyć elektronikę przed dziećmi i zwierzętami?

Odsłonięte gniazda i kable to prawdziwa zmora rodziców, jak i opiekunów zwierząt. Jeszcze przed pojawieniem się małej rozrabiaki warto je odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Można zainwestować w przedłużacz, który umożliwia wyłączenie w nim prądu lub specjalne zaślepki do gniazdek elektrycznych. Same kable można ukryć za meblami lub włożyć w piankowe rurki, które utrudnią uszkodzenie samych przewodów. Mimo wszystko najważniejsza jest nasza odpowiedzialność, także miejmy na oku małe dzieci i lubiące się bawić zwierzęta domowe.

Zabezpieczenie balkonu lub tarasu

Przy organizacji domu warto zwrócić także uwagę na balkony i tarasy. Szczególnie wiedzą o tym właściciele kotów. Choć mówi się, że te zwierzęta zawsze spadają na cztery łapy i mają dziewięć żyć, to lepiej dmuchać na zimne. Na balkonie warto zamieścić odpowiednią siatkę albo okna, dzięki którym spacerujący po barierce zwierzak będzie bezpieczny.

Znajomość zasad pierwszej pomocy

Każda z powyższych metod zapewnienia bezpieczeństwa w domu może w końcu zawieść. Wówczas warto wyjąć asa z rękawa. Tym asem jest znajomość zasad pierwszej pomocy. To dzięki nim jesteśmy w stanie odpowiednio się zachować w sytuacji kryzysowej, m.in. potrafimy zadzwonić pod numer alarmowy, ułożyć odpowiednio poszkodowaną osobę czy sprawdzić jej oddech. To bardzo ważne umiejętności, które potrafią nawet uratować czyjeś życie. Najlepiej zdobyć je podczas profesjonalnego kursu pierwszej pomocy, który warto wykonać przynajmniej raz w życiu.

Kompetentne szkolenie pierwszej pomocy

Znalezienie odpowiedniego szkolenia pierwszej pomocy ma znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nie da się uniknąć wszystkich wypadków, za to można się do nich w pewnym stopniu przygotować. Właśnie tego uczy kurs pierwszej pomocy. Warto skorzystać z oferty profesjonalnych szkoleń i zapoznać z zasadami pierwszej pomocy całą rodzinę – również dzieci. Możliwe, że to właśnie od tego kiedyś będzie zależało nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *