Pierwsza pomoc survival - Pro-Medic

Pierwsza pomoc survival

Pierwsza pomoc w domu – dlaczego jest tak bardzo ważna?
Grudzień 12, 2022

Kluczowe informacje

Jakaś część z nas wie dość dobrze o tym, że pierwsza pomoc survival to ta powiązana z ludźmi, którzy to są szczerze zainteresowani wędrowaniem po lasach, a dokładniej wybierają wędrówki po dość trudnym terenie, bo chcą sprostać wyzwaniu lub są przyrodnikami amatorami, którzy uwielbiają filmować i fotografować dzikie zwierzęta, tam gdzie raczej nikt nie bywa. Ludzie wybierający jakąś z tych form survival rzecz jasna sporo ryzykują i dlatego też przed wyjazdem powiadamiają członka rodziny lub bliską im osobę znajomą o tym gdzie będą i jak często będą się kontaktować. Brak kontaktu o wyznaczonej porze może oznaczać problem i dlatego zaufana osoba powiadomi kogoś, kto sprawdzi sprawę, a dokładniej osobiście uda się w trudny górski teren, po to by sprawdzić czy śmiałek ma się dobrze. Tego typu przezorność jest rzecz jasna obowiązkową, bo pomoc nie nadejdzie, jeśli ratownicy medyczni nie wiedzą gdzie szukać konkretnego śmiałka. Jeśli zaś już znajdą tę osobę, to pojawią się wyzwania innego rodzaju, a dokładniej te utrudnienia terenowe nie czynią pierwszej pomocy znacząco trudniejszą, ale już sprowadzenie poszkodowanego lub poszkodowanej do szpitala to dosłownie cała masa rozmaitych utrudnień.

Wyraźne instrukcje pierwszej pomocy

Opcja taka jak pierwsza pomoc survival to rzecz jasna schodzenie po skalnej ścianie do poszkodowanego ze złamaną nogą. Właśnie przed tego typu zejściem trzeba wykonać telefon na numer alarmowy, czyli tego typu telefon musi wykonać osoba udzielająca pierwszej pomocy lub towarzysz tej osoby. Towarzysz osoby udzielającej pierwszej pomocy w trudnym górskim terenie też odgrywa istotną rolę. Mowa tu dokładniej o tym, że kontaktuje się z numerem ratunkowym z miejsca, w którym to jego telefon ma zasięg, a potem naprowadza ratowników w helikopterze we właściwe miejsce. Czynności tych nie wykona udzielający pierwszej pomocy, bo może się zajmować w miejscu, w którym to nie ma zasięgu i na dokładkę jest zajęty usztywnianiem kończyny lub resuscytacją. Rola osoby asystującej w trakcie udzielania tego typu pomocy też jest istotną, bo ktoś taki stale wypatruje dodatkowych zagrożeń, a tymi zagrożeniami mogą być niewielkie lawiny skalne lub skalno-błotne. Warto o nich ostrzegać w porę, bo jeden kamień spadający z wysokości blisko trzydziestu metrów może wywołać te dodatkowe obrażenia u poszkodowanego, czy też u osoby, która udziela pierwszej pomocy w wyjątkowo trudnych warunkach terenowych. Takie stale stanowią wyzwanie i to nawet wtedy gdy pogoda sprzyja udzielaniu pierwszej pomocy.

Kolejne z porad o znaczeniu kluczowym

Raz na jakiś czas trzeba udzielić pierwszej pomocy śmiałkowi, który to często pływa w morzu i to tuż przy skalnym klifie. Taką osobę rzecz jasna fale mogą docisnąć do ostrych skał. Jeśli zaś znajdzie się śmiałek, który zaryzykuje i wskoczy do wody, po to by pomóc poszkodowanemu, to wtedy gdy fale się nasilają robi coś dość nietypowego. Taki nietypowy uczynek polega na ustawieniu poszkodowanego między sobą, a ostrymi skałami. Działania tego typu mają sens, bo jeśli ratownik dozna poważnych obrażeń, to  kto wtedy będzie ratował? W tego typu przypadkach może i trafi się drugi śmiałek do ratowania, ale szanse na to są znikome, bo gdy trzeba ryzykować własne zdrowie lub życie to śmiałków jest niewielu, większość woli raczej to wzywanie pomocy za pomocą telefonu z lokalizacji bezpiecznej, bo w pierwszej kolejności trzeba zadbać o minimalny stopień ryzyka ze strony osoby ratującej.

Sytuacje zaliczane do dość trudnych

Prawda tkwi też i w tym, że pierwsza pomoc survival to rzecz jasna wybieranie się w miejsca niebezpieczne całą grupą, czyli na taka wyprawę jedzie więcej niż trzy osoby. Taką dość niebezpieczną formą survival może być jeżdżenie po górach na nartach. Ryzyko właśnie wtedy jest tym znacznym, bo śmiałkowie wybierają szlaki, w których przypadku zejście lawiny to cos typowego. Większość z nich ma rzecz jasna te symboliczne rozmiary, ale raz na jakiś czas trafiają się te gigantyczne i dlatego też śmiałkowie pokonują problematyczne zbocza pojedynczo, bo gdy pierwszego dopadnie lawina, to pozostałych dwóch skupia się na jego odnalezieniu i poprawnym wykonaniu pierwszej pomocy w trudnych warunkach terenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *