Kurs pierwszej pomocy w szkole - Pro-Medic

Kurs pierwszej pomocy w szkole

Jakie kwalifikacje posiada sekretarka medyczna?
Marzec 26, 2023

Informacje o znaczeniu kluczowym.

Oczytani dość dobrze wiedzą o tym, że pierwsza pomoc w szkole, to ta której udziela się w szkole i to najczęściej uczniom. Drugi aspekt pierwszej pomocy tkwi rzecz jasna w nauczaniu jak poprawnie się jej udziela. Mowa tu rzecz jasna o tym, że uczniowie są uczeni o numerach alarmowych i o korzystaniu z nich. Jednym słowem powiadomienie tych odpowiednich służb to jeden z pierwszych etapów, a dokładniej najlepiej jest wtedy gdy osoba udzielająca pierwszej pomocy w trakcie jej udzielania dzwoni na jeden z numerów alarmowych. Czynność tę może wykonać też inna osoba, a dokładniej ta, która jedynie się przygląda temu jak kolega lub koleżanka udziela pierwszej pomocy. W ten konkretny sposób odciążana jest osoba faktycznie udzielająca pierwszej pomocy takiej jak resuscytacja. Dzwonienie pod numer alarmowy wydaje się być mało istotną częścią, ale trzeba taki telefon wykonać szybko, a w trakcie trwania rozmowy podać własne dane, opisać wydarzenie i podać możliwie jak najdokładniej lokalizację zdarzenia. Obecnie ta procedura jest rzecz jasna prostszą, bo służby mogą zlokalizować telefon osoby wzywającej pomoc. Dyspozytor może też udzielić informacji, które pomogą w ratowaniu życia, także na terenie szkoły.

Nauka udzielania pierwszej pomocy.

Jakaś część z nas wie dość dobrze o tym, że ta pierwsza pomoc w szkole to rzecz jasna nauka powiązana z tym ułożeniem poszkodowanego w pozycję boczną ustaloną, to także ta nauka resuscytacji. Nauka tego rodzaju to zwłaszcza w Warszawie i w Kielcach bardziej rozległe ćwiczenia, a dokładniej w niektórych ze szkół w sporych miastach, takich jak Gdańsk lub Kraków organizuje się także ćwiczenia z ewakuacji budynku szkolnego, ćwiczenia z opatrywania ludzi poparzonych przez płomienie i innego typu ćwiczenia. Prawda tkwi też i w tym, że tego typu ćwiczenia odbywają się dość często w większych miastach, bo właśnie tam jest więcej funduszy przeznaczonych na tego typu edukację i dlatego też właśnie tam uczniowie uczą się poprawnego wynoszenia poszkodowanych ze złamaniami, czy też używania gaśnic proszkowych. Trudno tez dokładnie stwierdzić jak często ćwiczenia tego rodzaju mają miejsce, ale ich rola w świecie obecnym jest znaczącą, bo taki kilkunastoletni uczeń w sytuacji zaliczanej do trudnych musi umieć udzielić pierwszej pomocy i to możliwie jak najszybciej.

Rola nauczyciela.

W szkołach średnich istnieje nawet przedmiot nazywany przysposobieniem obronnym, a dokładniej jest to nie tylko ta pierwsza pomoc w szkole. Jednym słowem zajęcia tego rodzaju to nie tylko nauka resuscytacji na manekinie, ale też rozpoznawanie rodzajów gaśnic. Ta wiedza jest nawet bardzo istotną w czasach obecnych, bo uczeń powinien wiedzieć jakiego rodzaju gaśnicy trzeba użyć wtedy gdy pali się benzyna, a jakiej wtedy gdy przyczyną pożaru jest ta wadliwie działająca instalacja elektryczna. Poprawne użycie środka gaśniczego to jedna z najważniejszych kwestii w czasach obecnych, bo jeśli w jego doborze popełnimy błąd to nie tylko nie spowolnimy pożaru, ale nawet możemy się przyczynić do jego dalszego rozprzestrzeniania. Na tego typu lekcjach uczy się ratowania życia i to w pierwszej kolejności, ale równie istotnym jest też i to, że trzeba ratować własność prywatną, a dokładniej cos takiego jak samochody zaparkowane przy budynku, który aktualnie się pali. W miarę możliwości wypada je przestawić lub przynajmniej polać wodą, po to by pożar nie objął samochodów, a wraz z nimi konstrukcji znajdujących się blisko.

Pośpiech.

Pierwsza pomoc w szkole to rzecz jasna uczenie pośpiechu, a dokładniej tego szybkiego ratowania życia. Nie mniej jednak wszystkie działania związane z ratowaniem czyjegoś życia trzeba wykonać poprawnie i to nawet bardzo, bo ratuje się życie i wartościowe przedmioty. Pośpiech jest w tym przypadku wskazany, ale trzeba też działać w sposób zorganizowany, czyli powiadomić odpowiednie służby, wyprowadzić poszkodowanych w miejsce, w którym to nic nie będzie im zagrażać, udzielić im pierwszej pomocy i jeśli się uda to uratować jakąś część ich własności. Wszystkie te czynności należy wykonać w sposób zorganizowany i tak by nie narazić własnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *