Jakie kwalifikacje posiada sekretarka medyczna? - Pro-Medic

Jakie kwalifikacje posiada sekretarka medyczna?

Czy nieudzielenie pierwszej pomocy niesie za sobą konsekwencje prawne?
Marzec 12, 2023
Kurs pierwszej pomocy w szkole
Kwiecień 1, 2023

Sekretarka medyczna wykonuje odpowiedzialną pracę. Musi najpierw skończyć kurs sekretarki/rejestratorki medycznej. Pracuje na pierwszej linii, ma kontakt z pacjentami, pracuje bardzo intensywnie. Jej praca wymaga skupienia i cierpliwości. Jej obowiązkiem jest znajomość systemów komputerowych niezbędnych do wykonywania jej pracy.

Co należy do obowiązków sekretarki medycznej?

Sekretarka medyczna gromadzi, segreguje oraz przekazuje informacje o stanie zdrowia pacjentów. Udziela informacji o usługach medycznych i warunkach dostarczania usług zdrowotnych, czy też świadczeń zdrowotnych. Praca jest trudna, ponieważ pacjenci potrafią być nieprzyjemni. Nie jest to łatwa praca, ale może dać sporo satysfakcji i dużo zadowolenia. Sekretarka medyczna pracuje solidnie, dba o pacjentów, stara się być zawsze mila i uprzejma. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ warunki bywają dość nieprzyjemne. Sekretarka medyczna zajmuje się działaniami administracyjnymi,  rejestratorka medyczna ma nieustanny kontakt z pacjentami, rejestruje ich do lekarzy. Nieraz te funkcje są łączone, ale jest to bardzo obciążające dla osoby wykonującej taki zawód. Lepiej jest rozdzielać takie prace. Osoba pracująca w tym zawodzie pracuje 7 godzin 35 minut – tak są skonstruowane przepisy polskiego prawa. Praca takiej osoby jest bardzo ważna społecznie i sprawdza się zawsze, gdy jest taka potrzeba. Dla Polaków praca takiej sekretarki medycznej jest ważna, ale nie zawsze szanują taką osobę, uważając, że nie robi nic ważnego, lecz jedynie przekłada papierki. Nie jest to prawa. Jej praca jest bardzo ważna, a porządek w dokumentacji jest nieoceniony. Jeśli w dokumentach jest chaos to praca przychodni czy szpitala może być sparaliżowana. O tym wiedzą tylko te osoby, które pracują w takim miejscu pracy.

Jakie wykształcenie powinna mieć sekretarka medyczna?

W tym zawodzie wystarczy wykształcenie średnie, a do tego kurs sekretarki medycznej. Ukończenie takiego kursu jest ważne i przekłada się na pełne zadowolenie. Praca sekretarki medycznej jest naprawdę znacząca i daje dużo zadowolenia. Zarobki w tym zawodzie nie należą do najlepszych. Obecnie sekretarka medyczna zarabia około 3400 złotych brutto, co jest dość niską pensją. Płaca tego rodzaju jest dość niska, nie daje odpowiedniej satysfakcji finansowej. Zazwyczaj sekretarka medyczna nie może liczyć na premie i nagrody. Z tego powodu następuje dość duża rotacja w tej pracy, a panie znajdują lepiej opłacaną pracę i odchodzą. Na co narzekają sekretarki medyczne? Monotonia i rutyna w pracy są naprawdę męczące. Jednak dobre ułożenie pracy i zaplanowanie jej daje możliwość wykonania szybko obowiązków. Praca przez 7 godzin i 35 minut jest naprawdę dużą zaletą. Warto pamiętać o tym, ponieważ wiele osób pracuje 8 godzin lub nawet znacznie dłużej.

Sekretarka medyczna prowadzi dokumentację biurową, zakłada i prowadzi karty pacjentów, umawia wizyty, uzupełnia dokumentację medyczną, prowadzi rejestr świadczeń zdrowotnych, obsługuje systemy komputerowe, przygotowuje dokumenty dla pacjentów, wystawia faktury i rachunki, a poza tym wysyła korespondencję. Udziela informacji o przychodni czy placówce medycznej pacjentom, zarządza bazami danych oraz współpracuje z lekarzami i instytucjami na zewnątrz. Jej praca jest wyczerpująca i trudna, ale daje duże zadowolenie. Pacjenci mogą zawsze liczyć na taką osobę, a szefowie obdarzają ją zaufaniem. Praca jest ważna, ale jej minusem są dość niskie zarobki. Jest to na pewno dobra praca dla młodej osoby na rok lub dwa, ponieważ pozwala sporo się nauczyć i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *