Jaki zakres tematyczny powinno mieć szkolenie pierwszej pomocy? - Pro-Medic

Jaki zakres tematyczny powinno mieć szkolenie pierwszej pomocy?

Ile czasu ważny jest certyfikat z kursu pierwszej pomocy?
Lipiec 7, 2021
Czy każdy pracownik musi odbyć szkolenie BHP?
Lipiec 13, 2021

Wszelkie szkolenia pierwszej pomocy mają za zadanie przekazywać jak najbardziej rzetelną wiedzę z zakresu udzielania pomocy rannym, ofiarom wypadków lub osobom, których życie zostało w jakiś sposób zagrożone. W różnych miejscach kursy pierwszej pomocy są prowadzone w nieco inny sposób i mogą przekazywać inny zakres informacji. Niektóre szkolenia są bardziej szczegółowe, inne zaś omawiają jedynie podstawowe zagadnienia. Tych najbardziej ogólnych informacji można się spodziewać właściwie na każdym kursie pierwszej pomocy.

Podstawy pierwszej pomocy, czyli co dokładnie?

Podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy jest w pewnym sensie uniwersalna. Oznacza to, że można ją wykorzystać niezależnie od tego, z jaką niebezpieczną sytuacją mamy do czynienia. Warto zwrócić przy tym uwagę na kilka czynności, których powinien nas nauczyć absolutnie każdy, nawet najbardziej podstawowy kurs pierwszej pomocy:

 • wykonanie sprawnego telefonu pod numer ratunkowy;

 • ocena bezpieczeństwa miejsca wypadku lub niebezpiecznego zdarzenia;

 • ocena przytomności i oddechu poszkodowanego;

 • wykonanie RKO – resuscytacji krążeniowo-oddechowej z AED;

 • umiejętność ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej;

 • pomoc w stanach nagłych.

Wiedza wymieniona powyżej pozwala udzielić podstawowej pomocy w razie wypadku lub innej kryzysowej sytuacji, która może nas spotkać każdego dnia. Szkolenie pierwszej pomocy nie tylko przekazuje teoretyczne informacje, ale także uczy, jak umiejętnie ją wykorzystać. Podczas kursu istnieje możliwość przećwiczenia najważniejszych czynności przy użyciu np. fantomów, czy asortymentu medycznego.

Dodatkowa wiedza ze szkolenia pierwszej pomocy

Większość dostępnych na rynku szkoleń pierwszej pomocy ma dość szeroki program, który pozwala zapoznać się z kilkoma bardziej złożonymi czynnościami, które można wykonać przy poszkodowanej osobie. Wśród tych aktywności można wymienić umiejętne wyciągnięcie rannego z samochodu, opatrywanie różnego typu ran lub pomoc osobom podtopionym. Warto wybierać kursy pierwszej pomocy o jak najszerszym programie, aby uzyskać jak najbardziej kompleksową wiedzę. Jak wybrać najbardziej merytoryczny kurs na rynku?

Opis kursu pierwszej pomocy

Podczas poszukiwań dobrego szkolenia pierwszej pomocy warto zwrócić uwagę na opis kursu na stronie internetowej lub ulotce reklamowej. Niektóre z nich zostały przygotowane ze znaczną precyzją, co pozwala na dokładne poznanie programu danego kursu i wybranie najbogatszej oferty. Warto zwrócić uwagę na pojawienie się tam takich pozycji, jak:

 • pomoc ofiarom wypadków samochodowych,

 • opatrywanie trudnych ran, oparzeń i odmrożeń,

 • pomoc osobom cierpiącym na padaczkę, cukrzycę i inne choroby,

 • odpowiednie postępowanie w przypadku krwotoku,

 • unieruchomienie złamanej kończyny.

Gdzie dowiedzieć się więcej o pierwszej pomocy?

Poza kursem pierwszej pomocy dodatkową wiedzę można zdobyć przy pomocy ogólnodostępnych materiałów. Niektóre szkolenia pierwszej pomocy online posiadają bazę danych, z której można korzystać nawet po zdobyciu certyfikatu. Można także skorzystać z dostępnych w bibliotekach podręczników lub internetowych blogów i portali medycznych. Inne warte uwagi źródło wiedzy to wykłady i zajęcia otwarte online. Często są organizowane bezpłatnie i pozwalają na utrwalenie informacji zdobytych podczas kursu pierwszej pomocy. Mimo to zdobywanie wiedzy warto rozpocząć u sprawdzonego źródła, czyli na profesjonalnym szkoleniu pierwszej pomocy prowadzonym przez ratowników medycznych lub strażaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *