Pierwsza pomoc w domu – dlaczego jest tak bardzo ważna? - Pro-Medic

Pierwsza pomoc w domu – dlaczego jest tak bardzo ważna?

Kurs pierwszej pomocy online – dlaczego warto?
Kwiecień 12, 2022
Pierwsza pomoc survival
Grudzień 19, 2022

Pierwsza pomoc to czasem niedoceniana, ale w rzeczywistości bardzo ważna umiejętność, zwłaszcza jeśli jesteś głównym opiekunem rodziny. Wiedza w tym zakresie może uratować zdrowie lub nawet życie. Chociaż zawsze najlepiej jest wezwać profesjonalne służby, gdy ktoś jest poważnie ranny lub chory, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby udzielić pierwszej pomocy, zanim przyjedzie karetka. Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, co należy uwzględnić w apteczce pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc – jakie jest jej znaczenie?

W wielu przypadkach pierwsza pomoc jest jedyną barierą stojącą między człowiekiem a śmiercią. Może być stosowana w niwelowaniu skutków różnych obrażeń, w tym między innymi:

  • złamań kości,
  • oparzeń,
  • zawałów serca,
  • udarów.

Pierwsza pomoc może zapobiec pogorszeniu się obrażeń

W niektórych przypadkach pierwsza pomoc może zapobiec pogorszeniu się urazu. Na przykład, jeśli ktoś ma złamaną kość, zastosowanie szyny może pomóc zapobiec przesuwaniu się kości i powodowaniu dalszych, bolesnych uszkodzeń. Podobnie, jeśli ktoś ma oparzenie, zastosowanie chłodnej wody na tym obszarze może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból.

Pierwsza pomoc może pomóc ludziom w powrocie do zdrowia po urazach i chorobach

Pierwsza pomoc może również przyspieszyć proces powrotu do zdrowia w przypadku wielu urazów i chorób. Na przykład, jeśli ktoś jest przeziębiony lub ma grypę, odpoczynek i picie dużej ilości płynów pomoże mu szybciej dojść do siebie, niż gdyby próbował przejść bez dbania o siebie. Podobnie, jeśli ktoś ma skręconą kostkę, użycie lodu i uniesienia pomoże zmniejszyć obrzęk i ból szybciej, niż gdyby po prostu zostawił ją w spokoju. Jest to wprawdzie znacznie mniej ekstremalny przypadek niż niesienie pomocy osobie, która ucierpiała wskutek wypadku samochodowego, ale również warto wiedzieć, jak wówczas pomóc drugiej osobie.

Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy? Bandaże, opatrunki i nie tylko

Bandaże i opatrunki są niezbędnym elementem każdej apteczki pierwszej pomocy. Mogą być one używane do zakrywania ran, ochrony uszkodzonych części ciała oraz utrzymywania odzieży w czystości i suchości. Bandaże są dostępne w różnych rozmiarach i z użyciem materiałów o różnych właściwościach, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj dla każdej sytuacji.

Antyseptyczny krem i maść

Antyseptyczny krem lub maść można nakładać na drobne skaleczenia, zadrapania i oparzenia, aby zapobiec infekcji. Produkty te są dostępne bez recepty w większości aptek. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje przed ich użyciem.

Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe mogą pomóc złagodzić ból spowodowany drobnymi urazami i chorobami. Produkty te są dostępne bez recepty w większości aptek. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje przed ich użyciem!

Kiedy wezwać profesjonalną pomoc?

Jeśli dana osoba ma poważny uraz lub chorobę, należy wezwać profesjonalną pomoc. Dotyczy to sytuacji, gdy stwierdziłeś u drugiej osoby takie stany jak na przykład:

  • mocne krwawienie,
  • brak regularnego oddychania,
  • złamana kość,
  • poważne oparzenia.

W takiej sytuacji szkolenie z udzielania pierwszej pomocy może okazać się niezwykle cenną umiejętnością. Jeśli udzielasz pierwszej pomocy, a osoba nie reaguje na twoje wysiłki, powinieneś wezwać profesjonalną pomoc.

Dotyczy to sytuacji, gdy osoba jest:

  • nie odbiera bodźców z zewnętrznego świata,
  • zakrztusiła się i nie jesteśmy usunąć przedmiotu blokującego drogi oddechowe.

Jeśli nie jesteś pewien, co robić, ponieważ nie posiadasz wiedzy na temat tego, jak udzielić pierwszej pomocy? Powinieneś wezwać profesjonalną pomoc. W ten sposób możesz uzyskać wskazówki, jak postępować ostrożnie.

Podsumowanie

Udzielanie pierwszej pomocy to ważna umiejętność, zwłaszcza jeśli jesteś jedyną osobą w pobliżu, gdy zdarzy się wypadek lub nagły wypadek. Wiedza w tym zakresie może uratować życie, zapobiec pogorszeniu się obrażeń i pomóc ludziom w powrocie do zdrowia po chorobach i urazach. Ważne jest, aby wiedzieć, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy, aby być przygotowanym na wszystko. Oczywiście, musisz wezwać profesjonalne służby, jeśli dana osoba nie reaguje na udzielenie pierwszej pomocy lub jeśli nie jesteś pewien, jak udzielić pierwszej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *