Czym charakteryzuje się i kto powinien wykonać operat przeciwpożarowy? - Pro-Medic

Czym charakteryzuje się i kto powinien wykonać operat przeciwpożarowy?

Kurs pierwszej pomocy online dla pracowników
13 lipca, 2023
Co zawiera instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
5 sierpnia, 2023

Pożar to jedna z najbardziej niepożądanych sytuacji. Stwarza przecież zagrożenie dla zdrowia, życia oraz mienia. Warto więc myśleć przyszłościowo i zabezpieczyć się przed nim zawczasu. W artykule przedstawimy operat przeciwpożarowy oraz kurs ppoż jako jego uzupełnienie.

Co to takiego?

Operat przeciwpożarowy jest jednym z ważniejszych dokumentów BHP w firmie zajmującej się przetwarzaniem i/lub składowaniem odpadów. Zawiera on szczegółowo rozpisane zasady zabezpieczenia składowiska przed pożarem oraz postępowania na wypadek jego wybuchu. Co więcej – operat przeciwpożarowy jest niezbędny, zanim w ogóle będzie można przystąpić do prowadzenia działalności gospodarczej na tym polu. Musi być on bowiem załączony do wniosku o zezwolenie.

Operat przeciwpożarowy musi uwzględniać kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim – zapobieganie pożarowi. A jeśli już ma on miejsce – jak zminimalizować jego skutki? Jak ustawić ratowników i strażaków, którzy będą prowadzili akcję na miejscu? W jaki sposób zostanie zapewnione ich bezpieczeństwo podczas wykonywania ich bardzo niebezpiecznych zawodów? W jakim niebezpieczeństwie i czy w ogóle są obiekty sąsiadujące? Jak długo i jakimi metodami zostanie zachowana nośność budynku?

Kto sporządza operat?

Operat przeciwpożarowy należy przedstawić komendantowi miejskiemu lub powiatowemy Straży Pożarnej. Jest on prawdziwym profesjonalistą w dziedzinie pożarnictwa. Kiepskiej jakości operat nie zyska jego uznania i skłoni do wydania negatywnej opinii. Dlatego najlepiej zatrudnić zewnętrznego rzeczoznawcę, który podejmie się sporządzenia dokumentu. Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń pożarowych przeprowadzi wizję lokalną samego obiektu. W oparciu o jej rezultaty sporządzi operat, ewentualnie przedtem wskaże obszary, jakie wymagają poprawy. Po wykonaniu operat trafia na stół wspomnianego już komendanta. Ma on 14 dni na ustosunkowanie się do jego treści i wydanie decyzji. Jednak owego rzeczoznawcę zatrudnia się wtedy i tylko wtedy, jeśli zezwolenie na samą działalność wydaje marszałek województwa lub wojewódzki dyrektor ochrony środowiska.

Jeśli pozwolenie będzie wydawał starosta, należy zatrudnić inżyniera pożarnictwa. Jest to osoba, która ukończyła studia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Musi ona ukończyć kierunek inżynieria bezpieczeństwa, a w jego ramach – specjalizację inżynieria bezpieczeństwa pożarowego. SGSP jest uczelnią prowadzoną przez Państwową Straż Pożarną. Szkoli ona zarówno oficerów straży, jak i inżynierów cywilnych.

Ewentualne odrzucenie operatu nie jest w żadnym wypadku złośliwością oficera. Bezpieczeństwo pożarowe to świętość, na straży której ślubował stać. Jeśli nie odpowiada mu operat, jako funkcjonariusz publiczny poda szczegółowe uzasadnienie swoich działań. A w oparciu o nie można przecież poprawić sam operat czy warunki.

Co jeszcze warto zrobić?

Operat przedstawiany jest organowi publicznemu. Jednak co z pracownikami składowiska. Podczas gdy komendant będzie w bezpiecznej remizie – oni przebywają miejscu, w którym pożar może dokonać potężnych szkód. Dobrze więc, by każdy zatrudniony w takim miejscu przeszedł kurs ppoż. Dzięki niemu pracownicy będą w stanie lepiej działać w razie pożaru. Ich ewakuacja przebiegnie sprawniej. Można powiedzieć, że kurs ppoż. to uzupełnienie operatu. Dzięki niemu zawarte w tym ostatnim wytyczne zostaną maksymalnie wykorzystane. Kurs ppoż. powinien uwzględniać część zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. Dzięki temu pracownicy lepiej zrozumieją, a przez to wykonują instrukcje ppoż.

Swoją wiedzę powinni uzupełniać także fachowcy sporządzający operaty. Kurs ppoż. pozwoli im poszerzyć kompetencje o najnowsze zdobycze techniki czy zmiany w prawodawstwie o odpadach czy bezpieczeństwie. Dzięki temu sporządzane przez nich dokumenty będą cechowały się lepszą jakością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *