Czy nieudzielenie pierwszej pomocy niesie za sobą konsekwencje prawne? - Pro-Medic

Czy nieudzielenie pierwszej pomocy niesie za sobą konsekwencje prawne?

Kurs PPOŻ – podstawowa wiedza
16 lutego, 2023
Jakie kwalifikacje posiada sekretarka medyczna?
26 marca, 2023

W życiu mają miejsce różne sytuacje, jednakże bardzo często w obliczu wypadku lub też w sytuacji, kiedy komuś dzieje się krzywda- wpadamy w panikę. Dobrze jest mieć wobec tego taką świadomość, że czasem wystarczy kilka prostych czynności z zakresu pierwszej pomocy, aby naprawdę komuś pomóc, a być może- nawet uratować mu życie. Bardzo często jednak pierwsze nasze myśli w takiej sytuacji związane są z obawą o to, czy będziemy w stanie zrobić cokolwiek w taki sposób, aby nie pogorszyć sytuacji i jeszcze mocniej nie zaszkodzić zdrowiu poszkodowanemu. Boimy się konsekwencji swoich działań- warto jednak wiedzieć, że brak żadnego działania również jest obarczony konsekwencjami.

Pierwsza pomoc- odpowiedzialność karna

Pierwszą istotną rzeczą jest to, że będąc świadkiem nagłego zagrożenia zdrowotnego drugiego człowieka lub tez w momencie, kiedy bylibyśmy bezpośrednimi świadkami takiego wydarzenia- mamy obowiązek powiadomić służby pod numerem 999 lub 112. To powinien być więc pierwszy nasz odruch w sytuacji, którą ocenimy jako zagrażającą zdrowiu lub życiu drugiego człowieka. Czytając dalej art. 162 § 1 Kodeksu karnego znajdziemy też tutaj informację o tym, że w przypadku nieudzielenia pierwszej pomocy może nam grozić kara pozbawienia wolności do 3 lat. Dotyczy to sytuacji, w której:

  • Nie udzielimy pierwszej pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  • Nie decyduje się udzielić takiej pomocy mając ku temu możliwości bez narażania na takie samo niebezpieczeństwo (utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu) siebie samego lub też innej osoby.

Jedynym czynnikiem usprawiedliwiającym nieudzielenie pierwszej pomocy jest uznanie, że nasze własne życie mogłoby być zagrożone w konsekwencji działań ratowniczych. 

Zawsze warto jest być przygotowanym do tego, aby nieść pomoc- ważny kurs pierwszej pomocy

Dla niektórych świadomość odpowiedzialności karnej będzie motywatorem, dla innych dodatkowo pogłębi uczucie strachu i bezradności. Właśnie dlatego warto przejść szkolenie pierwszej pomocy. W wielu polskich miastach znajdziemy możliwość pójścia na kurs pierwszej pomocy, kurs  sekretarki/rejestratorki medycznej czy też kurs ppoż- między innymi w Lublinie, Kielcach, Warszawie, Krakowie, czy Gdańsku. Jeśli jednak nie mamy możliwości zgłoszenia się na zajęcia stacjonarne- zdecydujmy się na kurs/szkolenie pierwszej pomocy online, które można odbyć chociażby za pośrednictwem strony promedic-edu.pl. W ramach podstawowego kursu pierwszej pomocy możemy się nauczyć:

  • W jaki sposób można szybko zbadać u osoby poszkodowanej podstawowe funkcje życiowe. To szalenie istotne, gdyż na podstawie tych informacji można zadecydować o kolejnych krokach podejmowanych w toku udzielania pierwszej pomocy. Znając podstawowe parametry życiowe przechodzimy do kolejnych działań.
  • W jaki sposób wykonywać resuscytację krążeniowo- oddechową, która może uratować komuś życie jeszcze zanim na miejsce zdarzenia dotrze karetka. Resuscytację można wykonywać zarówno na osobach dorosłych jak i na dzieciach z użyciem defibrylatora AED.
  • W jaki sposób powinno się postępować w zależności od tego, co dzieje się z poszkodowanym. W ramach kursu przyswoimy informacje o schemacie podstępowania w przypadku omdlenia, zwału, udaru, w momencie, kiedy pojawia się krwotok, kiedy dana osoba się krztusi czy też ma problemy z oddychaniem.

Jak więc widać, nawet krótki i podstawowy kurs pierwszej pomocy wyposaża nas w informacje, które mogą okazać się kluczowe w wielu nieprzewidzianych zdarzeniach losowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *