Czy warto zrobić kurs pierwszej pomocy e-learning?
11 stycznia, 2021Jak udzielić pierwszej pomocy osobie zatrutej lekami?
9 marca, 2021Choroby starcze mają nieodwracalny wpływ na samodzielne funkcjonowanie osób w późniejszym wieku. Choroby wieku podeszłego, czyli choroby starcze, to grupa schorzeń, które diagnozuje się u większości seniorów.
Obecnie obserwuje się proces starzenia się społeczeństwa, z ciągle wzrastającą liczbą osób dożywających późnej starości, w związku z tym choroby wieku podeszłego diagnozuje się coraz częściej.
Szacuje się, że obecnie ponad połowa seniorów podlega starzeniu, które charakteryzuje się występowaniem licznych dolegliwości, doprowadzających stopniowo do trwałego upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym.
Starzenie to proces biologiczny, który polega na zmianach wstecznych, a więc na ograniczeniu zdolności komórek i narządów do samonaprawy.
Zmiany obejmują równocześnie układ kostny i krwionośny, głównie w obrębie naczyń mózgowych. Efektem tych zmian są choroby wieku starczego nasilające się w okresie, który umownie przyjmuje się za starość.
Skąd biorą się choroby starcze?
Najczęstszą przyczyną chorób wieku podeszłego jest sam upływ czasu. Ciało człowieka to wprawdzie doskonała, ale jednak tylko „maszyna”. Z biegiem lat poszczególne jej elementy zużywają się i nie działają już tak dobrze.
Przede wszystkim starzeniu podlega układ oddechowy, co skutkuje spadkiem pojemności płuc, upośledzeniem mechanizmu wentylacji i chorobami płuc. Starzeje się układ kostny oraz krążenia. Żyły są słabsze, pojawia się zwiększone ryzyko upadku i w konsekwencji różnego rodzaju urazów a tym samym też i złamań.
Opiekując się osobami starszymi należy spodziewać się, że bardzo szybko zetkniemy się z chorobami starczymi czy wręcz stanami nagłymi jakimi są niewątpliwie zawał serca , udar, złamania czy chociażby cukrzyca.
Sytuacje nagłe, w których konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy dzielą się na dwa rodzaje – takie, które wynikają ze stopniowego pogarszania się zdrowia seniora oraz nagłe zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W obu przypadkach bardzo ważne jest szybkie działanie i zachowanie sporego opanowania.
W przypadku takich chorób jak udar mózgu, zawał serca czy zator w naczyniach szybka interwencja jest bardzo istotna, ponieważ wczesne podjęcie czynności ratunkowych może skutkować całkowitym wyleczeniem. Dlatego warto „poznać tego wroga”, czyli dowiedzieć się, z jakimi schorzeniami statystycznie najczęściej można się zetknąć u osób starszych. Taka wiedza pomoże nie tylko w wykonywaniu obowiązków opiekuna seniora. Jej celem przede wszystkim jest uczulenie na określone symptomy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej reakcji jaką jest udzielenie pierwszej pomocy do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
Jeśli więc jesteś opiekunem osoby starszej lub sam jesteś seniorem i chciałbyś posiąść wiedze na temat udzielania pomocy w takich przypadkach, niewątpliwie dobrym rozwiązaniem będzie udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy, z którego dowiesz się i nauczysz jak korzystać z pomocy medycznej i wzmocnić swoje poczucie bezpieczeństwa. Wystarczy 3 godziny szkoleniowe, aby nauczyć się jak pomagać.
Podstawy pierwszej pomocy to dość proste działania, których może nauczyć się każdy. W przypadku niespodziewanej sytuacji – np. utraty przytomności – bardzo ważne jest, abyśmy mimo strachu zachowali spokój i opanowanie. Pamiętajmy, że udzielając pomocy przedmedycznej zwiększamy szansę poszkodowanego na przeżycie.
Musimy mieć świadomość, że prędzej czy później w naszym życiu przyjdzie taki dzień, w którym będziemy trzymać we własnych ramionach życie drugiego człowieka. To od naszych reakcji, naszych czynności, które wykonamy, będzie zależało to czy dana osoba przeżyje czy tej szansy nie będzie miała.
Podczas opieki nad osobami starszymi umiejętność pierwszej pomocy jest szczególnie ważna. Pierwsza pomoc powinna być udzielana przez każdą osobę, która ma choć podstawową wiedzę na ten temat. Opiekun osób starszych jak i sam senior poczuje się lepiej przygotowany, jeśli proces udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nie będzie stanowił dla niego problemu.
Pamiętaj – warto posiadać takie umiejętności – możesz uratować komuś życie!