Kurs Pierwszej Pomocy Online z Certyfikatem
3 września, 2020Pierwsza Pomoc Dzieciom
9 stycznia, 2021Hipotermia występuje, gdy wewnętrzna temperatura ciała spada poniżej normy z powodu narażenia na zimno. Podczas gdy wychłodzenie zwykle występuje na zewnątrz ze względu na warunki atmosferyczne, mogą pojawić się wyjątki gdy hipotermia wystąpi w pomieszczeniach, ponieważ istnieje wiele sytuacji, które mogą spowodować utratę ciepła ciała.
Hipotermia zaczyna się od łagodnych objawów, ale może postępować i potencjalnie zagrażać życiu. Osoba doświadczająca późnego stadium ciężkiej hipotermii może zapaść w śpiączkę lub doznać nagłego zatrzymania akcji serca.
Poradnik pierwszej pomocy
W przypadku łagodnej hipotermii należy wykonać poniższe czynności i możliwie jak najszybciej udać się po profesjonalną pomoc medyczną.
Pierwsza pomoc w wychłodzeniu:
-
w pierwszej kolejności sprawdzenie drożności dróg oddechowych, oddechu oraz krążenia – w przypadku przytomnych osób nie jest to krok konieczny
-
narażoną na wychłodzenie osobę należy bezzwłocznie przenieść w cieplejsze miejsce, jeżeli ma na sobie mokre ubrania – koniecznie należy zamienić je na suche, a obcisłe ubranie zamienić na luźniejsze
-
aby ogrzać osobę, w oparciu o dostępne środku, warto wypróbować któreś z poniższych rozwiązań
-
wykorzystanie folii lub koca termicznego – osobę wychłodzoną należy całkowicie przykryć, ewentualnie w przypadku braku koca można wykorzystać ciepło własnego ciała
-
użycie ciepłych okładów na szyję, klatkę piersiową lub pachwinę
-
podanie ciepłego, słodkiego płynu – bezalkoholowego!
-
Istotne jest, aby zwrócić uwagę, czy osoba której udzielamy pomocy jest jedynie wychłodzona, czy dodatkowo ma jakieś odmrożenia – te powinniśmy zaopatrywać w późniejszej kolejności.
Objawy hipotermii
Objawy hipotermii obejmują dreszcze, dezorientację, brak koordynacji ruchowej, potrzebę oddania moczu i zimne ciało. W przypadku długotrwałego wychłodzenia osoba poszkodowana staje się senna, słaba i prawdopodobnie nie współpracuje, a dodatkowo postępuje irracjonalnie. Ponadto osoba taka może mieć niewyraźną mowę, a także silne zaburzenia wzroku.
Zagrożenie hipotermią
Hipotermia występuje najczęściej u osób narażonych na ekstremalne zimno, więc dotyczy to osób przebywających w zimnym klimacie, czasowo podróżujących do takiego klimatu czy np. osoby uprawiające zimowe sporty bez odpowiedniego zabezpieczenia.
Niemowlęta są najbardziej narażone na hipotermię, szczególnie jeśli śpią w zimnej sypialni. Osoby starsze, chore i osoby ze słabym krążeniem narażone są na zwiększone ryzyko hipotermii.
Czasami ryzyko hipotermii może spotkać nas w nagłych przypadkach jak np. załamanie się pokrywy lodowej na jeziorze. W takich wypadkach kluczowe jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy – ogrzanie ciała i wdrożenie postępowania adekwatnego do występujących objawów.