Jak poradzić sobie z wiosenną alergią?
29 kwietnia, 2021Czego nauczysz się na szkoleniu pierwszej pomocy?
22 czerwca, 2021Domowa apteczka to bardzo ważny przedmiot w każdym domu, który można uznać za ostatnią deskę ratunku w razie wypadku. Niestety, w kryzysowej sytuacji często okazuje się ona niekompletna, a niektóre produkty już dawno przedawniły się lub straciły swoje właściwości. Aby uniknąć różnych trudności i móc udzielić odpowiedniej pomocy poszkodowanym, warto odpowiednio wcześnie zadbać o zaopatrzenie apteczki w domu zgodnie z zasadami przekazywanymi m.in. na kursach pierwszej pomocy.
Skąd czerpać informacje o zaopatrzeniu apteczki?
Szczegółowych i sprawdzonych informacji na temat zaopatrzenia apteczki pierwszej pomocy udzielają m.in. szkolenia pierwszej pomocy. Prowadzący wówczas pokazują poszczególne elementy wyposażenia, a także tłumaczą, jak je skutecznie wykorzystać. Kurs pierwszej pomocy to także świetna okazja do przetestowania różnych technik udzielania pomocy, w tym np. opatrywania lub unieruchamiania kończyn.
Co powinna zawierać domowa apteczka?
W domowych warunkach najczęściej zdarzają się różnego rodzaju urazy. Oparzenia, zacięcia lub inne rany wymagają odpowiedniego opatrzenia. Z tego względu domowa apteczka powinna być przede wszystkim solidnie wyposażona w różne akcesoria opatrunkowe, w tym:
- plastry, najlepiej do samodzielnego przycięcia (rany mogą mieć różne rozmiary), a także plastry w taśmie,
- bandaże, zarówno zwykłe, jak i elastyczne,
- gazy lub kompresy jałowe do opatrywania bardziej rozległych ran,
- opatrunki chłodzące, niezbędne w razie oparzeń.
Oprócz opatrunków w domowej apteczce powinny znaleźć się różne akcesoria, które ułatwią udzielanie pierwszej pomocy, a także ochronią osobę udzielającą wsparcia. Warto pamiętać przy tym o kilku ważnych przedmiotach:
- chusta trójkątna – przydatna przy unieruchamianiu nadwyrężonych kończyn,
- rękawiczki lateksowe – niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy, ponieważ pozwalają zachować sterylność,
- folia termiczna – przydatna szczególnie w przypadkach wychłodzenia lub przegrzania,
- nożyczki – z zaokrąglonymi końcami, by były bezpieczne również dla dzieci,
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy – może być nawet samodzielnie spisana na podstawie wiedzy z kursu pierwszej pomocy, byle tylko przekazywała wszelkie niezbędne informacje.
Czy w domowej apteczce powinny znajdować się leki?
Leki nie powinny znajdować się w żadnej apteczce, również w tej domowej. Jak najbardziej można je trzymać w domu, gdyż często mogą okazać się potrzebne. Mimo to nie powinny one stanowić podstawowego wyposażenia apteczki. Lepiej przeznaczyć na nie osobną, najlepiej wysoko umieszczoną półkę. Apteczka powinna być dostępna dla dzieci, którym również mogą zdarzyć się przykre wypadki. Chociażby z tego względu w jej wyposażeniu nie powinny znajdować się żadne lekarstwa, których przedawkowanie może zaszkodzić dziecku. Warto także pamiętać, że osobom poszkodowanym nie należy podawać absolutnie żadnych leków, gdyż grozi to nawet spowodowaniem zagrożenia życia.
Gdzie kupić niezbędne elementy domowej apteczki?
Elementy domowej apteczki najlepiej kupować w aptekach. Tam wszelkie opatrunki i inne akcesoria są przechowywane w odpowiednich, sterylnych warunkach. Do tego apteki dają możliwość zakupu całego wyposażenia w jednym miejscu. W marketach lub sklepach wielobranżowych często brakuje różnych elementów, takich jak chusta trójkątna, folia termiczna lub rękawiczki. Z tego względu domową apteczkę najlepiej skompletować w profesjonalnej aptece. Można tam także kupić gotową, już wyposażoną apteczkę.