Pierwsza pomoc w przypadku podtopienia – jak postępować?
9 stycznia, 2023Pierwsza pomoc dla kobiet w ciąży – dlaczego jest ważna?
20 stycznia, 2023Pierwsza pomoc w POZ to całkiem oczywista sprawa. Kurs/szkolenie pierwszej pomocy przechodzi wiele osób. Uzyskują wiedzę i stosują taką wiedzę na co dzień. Pierwsza pomoc udzielana jest osobom, które nagle doznały jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, na przykład zemdlały w przychodni, złamały nogę spadając ze schodów, dostały krwotoku z nosa, skaleczyły się przypadkiem czy też nagle upadły, ponieważ doznały udaru lub wylewu. Lekarz wie jak pomóc w każdej z tych sytuacji, ponieważ ma dobre medyczne wykształcenie, a udzielanie pierwszej pomocy jest jedną z jego kompetencji.
POZ dla pacjentów
POZ udziela pomocy w wielu sprawach: pomaga osobom cierpiącym na zatrucie pokarmowe, grypę, anginę czy inne stany zdrowotne. Lekarz bada pacjenta, przepisuje leki i ordynuje np. pozostanie w domu. W takim przypadku wypisuje zwolnienie lekarskie. Lekarz wie jak pomagać pacjentom i w jaki sposób wspierać ich zdrowie. Dobra pomoc medyka jest bezcenna. Jeśli na terenie przychodni dojdzie do wypadku to wówczas zabezpiecza się miejsce wypadku, sprawdza się stan zdrowia poszkodowanego, wzywana jest pomoc, dochodzi do reanimacji, resuscytacji oraz innych czynności ratunkowych. Jeśli lekarz internista stwierdzi, że konieczna jest hospitalizacja to wówczas wzywa karetkę pogotowia i pacjent przewożony jest do szpitala. Pacjent potrzebuje wsparcia i to jest bardzo ważna sprawa. POZ to miejsce, w którym pierwsza pomoc jest udzielana. Lekarze potrafią udzielić pierwszej pomocy, ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej, przeprowadzić masaż serca, jeśli istnieje taka potrzeba. Nie mogą jednak zaordynować na miejscu pełnego leczenia szpitalnego, które musi być realizowane w zupełnie innym miejscu. W dni wolne od pracy pierwsza pomoc udzielana jest w POZ. Jest to obowiązek, jeśli dana przychodnia nie pracuje to wówczas SOR udziela pomocy. Jest to szpitalny oddział ratunkowy, na którym są długie kolejki i który nie zawsze może udzielić wsparcia szybko. Niejednokrotnie pacjent czeka na korytarzu przez kilka godzin i dopiero po tym czasie uzyskuje pomoc medyczną. POZ to naprawdę cenne miejsce, w którym można uzyskać solidne wsparcie. Pacjenci nie płacą za pomoc, ponieważ otrzymują medyczny ratunek na NFZ, czyli w ramach składek płaconych za ubezpieczenie zdrowotne.
POZ zawsze dla pacjenta
POZ pomaga w wielu przypadkach – stałym leczeniu oraz nagłych wypadkach. Jeśli do wypadku dojdzie na terenie POZ to lekarz ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, podobnie jak każda osoba, która ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Jeśli pacjent ma nagły krwotok i mieszka w pobliżu przychodni to pójdzie do niej. Jeśli nagle się skaleczy, oparzy czy cierpi z powodu innego wypadku to także poprosi o pomoc w przychodni. Są to zazwyczaj drobne wypadki, które nie wymagają odwiedzania szpitala lub wzywania pogotowia. Lekarz pierwszego kontaktu na pewno pomoże. W przychodniach są też opatrunki, plastry, dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Dzięki temu pacjent może liczyć na profesjonalną pomoc w takiej placówce. Lekarze są gotowi reagować w różnych sytuacjach – nieraz pomagają rodzicom, których dzieci upadły w przychodni, stłukły ręce czy kolana, miały krwotok z nosa czy skaleczyły się. Udzielanie pierwszej pomocy jest wpisane w obowiązki POZ. Lekarze doskonale o tym wiedzą i bardzo szybko reagują w niekonwencjonalnych sytuacjach. Jest to ich obowiązek oraz pewna zawodowa rutyna. Koniecznie trzeba zadbać o to, by dana osoba poczuła się dobrze, aby dostała jak najlepszą pierwszą pomoc, która sprawdzi się zawsze.