Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności podejmowanych w razie wypadku, urazu lub innego zagrożenia życia. Celem tych działań jest ochrona zdrowia i życia osoby poszkodowanej, a także zminimalizowanie negatywnych skutków zdarzenia, przed przybyciem na miejsce profesjonalnej pomocy medycznej. Placówki oświatowe to miejsca, gdzie często dochodzi do różnych wypadków, zarówno tych mniej groźnych, jak również zagrażających zdrowiu i życiu uczniów oraz personelu szkolnego. Obowiązek udzielenia osobie poszkodowanej pierwszej pomocy spoczywa na wszystkich pracownikach placówki, którzy powinni zostać w tej materii odpowiednio przeszkoleni.

Obowiązkowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników szkół

Na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, wprowadzony został obowiązek odbycia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przez wszystkich pracowników placówki. Oznacza to, że wszystkie osoby zatrudnione w szkole, a nie tylko nauczyciele muszą przejść takie szkolenie. Dotyczy to m.in. pracowników laboratoriów i warsztatów, administracji placówki, osób wykonujących czynności pomocnicze (np. woźni), personelu sprzątającego, osób wydających posiłki.

Zorganizowanie szkolenia pierwszej pomocy dla nauczycieli i pozostałych pracowników leży w gestii dyrekcji szkoły, niezależnie od tego czy jest to placówka publiczna, czy niepubliczna. Celem wprowadzonych zmian jest jak najszybsze ograniczenie zagrożenia utraty zdrowia lub życia przez uczące się w szkole dzieci i młodzież. Szkoła to miejsce szczególne, w którym uczniowie spędzają wiele godzin dziennie. To na nauczycielach i personelu placówki spoczywa obowiązek zapewnienia, aby miejsce to było bezpieczne. Zagwarantować to może odpowiednio przeszkolony personel, który w razie wypadku lub zagrożenia życia będzie posiadał wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, jak poradzić sobie w tej sytuacji. Dyrektor placówki oświatowej powinien zadbać aby pracownicy byli cyklicznie szkoleni z zakresu pierwszej pomocy, tak aby regularnie odnawiali i uzupełniali wiedzę oraz doskonalili umiejętności. Możliwości takie stwarza przeprowadzony przez profesjonalną firmę kurs pierwszej pomocy dla szkół

Kursy pierwszej pomocy dla pracowników szkół

Naprzeciw wymogom dotyczącym przeszkolenia personelu placówek oświatowych z zakresu pierwszej pomocy wychodzą firmy szkoleniowe, które oferują różne warianty kursów. Forma i czas realizacji szkolenia są dopasowywane do możliwości organizacyjnych szkoły oraz aktualnych uwarunkowań np. ograniczeń związanych z pandemią.

Istnieje możliwość zorganizowania kursów stacjonarnych na terenie placówki oświatowej, jednak o wiele wygodniejsza jest formuła jaką oferuje kurs pierwszej pomocy online. Jest to doskonała alternatywa dla kursów przeprowadzanych tradycyjną metodą, gdyż pozwala na podjęcie nauki w dowolnym miejscu i czasie przy pomocy e-learningowej platformy edukacyjnej lub bezpieczne szkolenie interaktywne w formie webinarium. Ten sposób nauki jest niezwykle skuteczny i umożliwia szybsze przyswojenie niezbędnej wiedzy, a także brak konieczności grupowania pracowników w jednym miejscu i czasie.

Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oferowany przez platformę internetową Pro-Medic obejmuje najważniejsze zagadnienia związane z tematem pierwszej pomocy, które zostały opracowane przez instruktorów ratownictwa medycznego. Zakres szkolenia odpowiada standardom bezpieczeństwa obowiązującym w placówkach oświatowych różnych szczebli, dlatego jest dedykowany kadrze nauczycielskiej i personelowi przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich i uczelni wyższych. Poza kwestiami prawnymi udzielania pomocy, kurs obejmuje aspekty związane z zasadami postępowania w przypadkach utraty świadomości, zatrzymania krążenia, zasłabnięcia, krwotoku, złamania, oparzenia, porażenia prądem, zawału serca, udaru, cukrzycy i innych nagłych zdarzeń. Uczestnicy kursu mają zagwarantowany stały dostęp do materiałów kursu w formie grafik, opisów, animacji i filmów instruktażowych. Dzięki temu mogą w każdej chwili sięgnąć do materiałów, aby odświeżyć informacje. Kurs kończy się testem sprawdzającym nabytą wiedzę i wydaniem imiennego zaświadczenia.

Aby wiedza nauczycieli i pracowników oświaty pozostawała aktualna konieczne jest cykliczne powtarzanie szkolenia. Jak zaleca Europejska Rada Resuscytacji, szkolenie z pierwszej pomocy powinno się powtarzać nie rzadziej niż raz na 2 lata