Wiedza i umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy to obowiązek każdego Polaka.
Ratownicy mawiają, że nawet nieporadna resuscytacja jest lepsza niż żadna.
Z kolei laicy obawiają się na przykład tego, czy za połamanie żeber w trakcie uciskania klatki piersiowej może grozić im odpowiedzialność karna lub cywilna.
Przepisy Kodeksu karnego mówią:
Art. 162. § 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Z kolei kierowców biorących udział w wypadkach, bądź świadków takich zdarzeń obowiązuje
Art. 93 Kodeksu wykroczeń: § 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Także Art. 4 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym nakłada na bezpośrednich świadków zdarzenia obowiązek niezwłocznego powiadomienia odpowiednich służb o zaistniałej sytuacji:
§ Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Niestety nie wszyscy stosują się do wyżej wymienionych przepisów, czasem z uwagi na pośpiech, czasem z braku empatii, jednak najczęściej z powodu braku podstawowej wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.
Zobacz naszą ofertę kursów pierwszej pomocy online
Co oferują nam kursy pierwszej pomocy?
Kursy z zakresu pierwszej pomocy to pigułka wiedzy, która już na zawsze pozostanie w naszej głowie. Przyswajane wiadomości przekładają się na życie prywatne i zawodowe.
Pracodawcy zobowiązani są do przeszkolenia swoich pracowników z zakresu pierwszej pomocy – nie robiąc tego łamią prawo.
Firmy, instytucje, oświata – pierwsza pomoc zawitała już wszędzie.
Do naszego codziennego rytmu również. Coraz więcej osób czuje moralną potrzebę edukacji w tym zakresie. Nikt nie wie co przyniesie kolejna chwila w domu czy na ulicy. Ucząc się udzielania pierwszej pomocy wzmacniamy bezpieczeństwo własne i osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Kilka godzin poświęconych na przyswojenie podstawowych procedur ratowniczych może dać w przyszłości niesamowitą satysfakcję z uratowania czyjegoś życia.
W nagłych wypadkach dla poszkodowanych cenna jest każda sekunda.
Dlatego tak istotne są kursy z zakresu pierwszej pomocy, bo to właśnie za ich pośrednictwem zdobywamy wiedzę, która przekłada się na opanowanie i pewność siebie w krytycznej sytuacji.
Nie daj się zaskoczyć – poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy!