Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś może potrzebować naszej pomocy. Lepiej być przygotowanym na takie sytuacje, aby móc udzielić skutecznej pomocy przedmedycznej, a tym samym uratować ludzkie życie. To nie tylko bezinteresowna pomoc, lecz obowiązek każdego obywatela. Jednak znaczna część społeczeństwa, będąc świadkiem wypadku, odczuwa paraliżujący strach. Obawiają się, że udzielona pomoc jeszcze bardziej zaszkodzi pokrzywdzonemu. Wiele osób po prostu nie potrafi takiej pomocy udzielić. Od tego są właśnie kursy pierwszej pomocy, na których profesjonaliści uczą najlepszych metod, które w praktyce jest w stanie zastosować każdy.
Kursy dla pracowników
Przeprowadzenie kursu pierwszej pomocy dla firm to nie tyle wybór, co nałożony przez Państwo obowiązek. Prawo stanowi, że to na pracodawcy ciąży obowiązek wyszkolenia pracowników firmy. Dodatkowo zapisy mówią, że to właśnie on zapewnia środki do udzielania pierwszej pomocy. Warto podkreślić, że dotyczy to firm z każdej branży, gdyż wszędzie może dojść do wypadku. Jednak trochę inaczej taki kurs będzie wyglądał dla pracownika kancelarii a inaczej dla osób zatrudnionych do pracy na hali produkcyjnej. Kurs pierwszej pomocy dla pracowników powinien być więc dopasowany do środowiska pracy. Pamiętajmy, że aby mówić o sprawnie funkcjonującym systemie pierwszej pomocy w miejscu pracy, nie wystarczy powiesić apteczki na ścianie. Kurs pierwszej pomocy z certyfikatem dla wszystkich zatrudnionych oraz wybranie zakładowej grupy ratowniczej to konieczność. Dzięki temu zarówno pracownicy jak i klienci będą czuli się bezpiecznie. To bezcenna inwestycja, która działa również bardzo korzystnie PR-owo. Kolejną zaletą szkoleń z pierwszej pomocy jest integracja pomiędzy pracownikami. Grupa przekona się, że może na sobie polegać.
Szkolenia dla dzieci
Bardzo ważne jest, aby zasad udzielania pierwszej pomocy uczyć też najmłodszych. Jednak edukacja dzieci powinna różnić się od tej dla dorosłych. Przede wszystkim musi opierać się na zabawie, co pozwoli utrzymać ich uwagę. Kolejną niezbędną zasadą jest angażująca forma. Dobrze jest wybierać osoby chętne i to właśnie na nich prezentować niektóre ćwiczenia. Kurs pierwszej pomocy dzieciom może się spodobać podczas różnego rodzaju wyjazdów. Wtedy może przybrać formę np. gry terenowej.
Kurs pierwszej pomocy dla nauczycieli i rodziców
Wykonywanie zawodu nauczyciela wiąże się z braniem na siebie ogromnej odpowiedzialności. Polega ona nie tylko na przekazaniu wiedzy czy zakorzenieniu pewnych zasad moralnych, lecz również na dbaniu o bezpieczeństwo nieletnich podczas zajęć szkolnych. Pedagodzy oraz pracownicy oświaty, w trakcie szkolenia mogą usystematyzować wiedzę zdobytą podczas studiów pedagogicznych lub wcześniej przebytych szkoleń. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie dla nich kursów uzupełniających, które jednocześnie zapoznają ich z obecnie obowiązującymi wytycznymi, które dość często się zmieniają.
Dzieci powinny czuć się bezpiecznie również w domu. Tam pieczę sprawują nad nimi rodzice. W razie wypadku, z pewnością chcieliby instynktownie udzielić pomocy swoim dzieciom. Niestety sama chęć pomocy, bez posiadania odpowiedniej wiedzy oraz obecny w takich chwilach silny stres, mogą pokrzyżować plany. Potwierdza to wysoki w Polsce wskaźnik śmiertelności niemowląt i dzieci. Przyczyn może być wiele, jednak najczęstsze to biegunka, zadławienie lub przypadkowe zatrucie. Warto przygotować się na takie ewentualności nie tylko czytając książki, lecz także uczestnicząc w kursie pierwszej pomocy.
Jak wygląda certyfikowany kurs?
Warto na wstępie podkreślić, że szkolenie pierwszej pomocy może się odbyć zarówno w formie ONLINE, jak również stacjonarnie w danej placówce.
Jeśli zdecydujemy się na kurs stacjonarny, do danej placówki przyjeżdża zespół wykwalifikowanych instruktorów. Takie osoby powinny z łatwością móc poświadczyć swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Najczęściej są to czynni ratownicy medyczni. Zazwyczaj taki zespół przyjeżdża wyposażony w fantomy, AED, opatrunki itp. Takie podejście jest szczególnie pomocne w edukacji dzieci, które nie są jeszcze zaznajomione z nazewnictwem medycznym. Zamiast używać wyobraźni, mogą od razu zobaczyć, jak dany przedmiot się nazywa i jak można go użyć.
W przypadku kursów ONLINE, w formie e-learningu, czy webinarium przekazywana wiedza jest taka sama jak w przypadku szkoleń stacjonarnych. Wszystkie zagadnienia, wzbogacone w grafiki, animacje, czy filmy instruktażowe, przekazywane są w sposób jednoznaczny, aby odbiorca był pewien w jaki sposób wykonywać czynności ratujące zdrowie i życie osobom poszkodowanym.
W trakcie webinarium instruktor wchodzi z kursantami w interakcję. Taka dyskusja pozwala na wyjaśnienie wszystkich niepokojących kwestii.
Po skończonym kursie (niezależnie od jego trybu), każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający ukończenie kursu pierwszej pomocy przedmedycznej.