Jak wygląda sytuacja prawna szkoleń BHP przez Internet? Czy to w ogóle możliwe? Kto może, a kto nie może korzystać z takiej formy szkolenia BHP? Jakie szkolenia BHP można przeprowadzić przez Internet i jakie przepisy prawa umożliwiają odbywanie szkolenia w formie e-learningu na określonej platformie edukacyjnej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Szkolenia BHP w Internecie: sytuacja prawna
Według aktualnie obowiązującego prawa pracodawca jest zobowiązany do tego, aby swoim pracownikom zapewnić pracę w warunkach pełnego bezpieczeństwa i higieny tejże pracy. Dlatego też pracodawca nie może pozwolić, aby pracownik pracował na określonym stanowisku w sytuacji, w której nie posiada on odpowiednich uprawnień, umiejętności czy kwalifikacji, a także nie zna przepisów BHP.
Pracodawca ma więc obowiązek przeszkolenia pracownika pod kątem przepisów BHP, zanim pracownik rozpocznie pracę na określonym stanowisku. Pracodawca również później musi przeprowadzać cykliczne szkolenia BHP, gdy już dany pracownik znajduje zatrudnienie w jego przedsiębiorstwie. Należy podkreślić, że szkolenie BHP odbywa się w trakcie pracy, a opłaca je pracodawca.

Szkolenie BHP: funkcje i rodzaje
Szkolenie BHP ma kilka
funkcji, ale najważniejszą i absolutnie podstawową jest nauczenie
pracownika wszystkiego, co powinien wiedzieć o stanowisku, na którym
będzie pracował, jakie zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa
grożą przy pracy na określonym stanowisku i jak unikać tych
zagrożeń i im zapobiegać.
W dodatku każde szkolenie BHP
powinno nauczyć pracownika podstaw wykonywania pracy na danym
stanowisku, a także poinstruować o postępowaniu w razie wypadku i
pomocy dla pracownika, który uległ temu wypadkowi.
Szkolenie
BHP można przeprowadzić w kilku formach: instruktaż, kurs,
seminarium oraz samokształcenie kierowane. Do tego ostatniego
rodzaju zaliczamy szkolenie BHP online – przez Internet.
Samokształcenie kierowane, czyli szkolenie BHP online
Przepisy polskiego prawa zezwalają na szkolenie BHP przez Internet, które pozwala na uzyskanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa pracy na danym stanowisku i higieny wykonywanych czynności. Materiały dostarczone przez organizatora takiego szkolenia są dostępne dla pracownika, który ma, najzwyczajniej w świecie, łącze internetowe i może skorzystać z takiego kursu zdalnie.
Szkolenie BHP online: dla kogo?
Szkolenie BHP przez Internet nie jest dla każdego. Polskie prawo dopuszcza sytuację, w której można takie szkolenie przeprowadzić, ale tylko dla wybranych grup, do których zaliczamy:
- Osoby, które są pracodawcami, a także osoby na stanowiskach kierowniczych (kierownik, brygadzista).
- Osoby na stanowisku inżynieryjno-technicznych (organizatorowie produkcji, projektanci, konstruktorzy maszyn i urządzeń).
- Osoby pracujące w służbach bezpieczeństwa i higieny pracy, a także osoby wykonujące określone czynności dla tych służb.
- Osoby na stanowiskach administracyjnych, biurowych lub takich, gdzie charakter pracy na określonym stanowisku wiąże się z wystawieniem na czynniki szkodzące zdrowiu lub takie, które mogą być dla zdrowia niebezpieczne.
Przykładowymi szkoleniami z zakresu BHP są szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, ochrony zdrowia, pracowników działu IT czy sprzedawców albo kierowców.