Sprawdzenie oddechu poszkodowanego to jedna z najważniejszych czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Często to właśnie od oddechu zależy to, jak dalej należy pomagać rannej osobie. Można się tego nauczyć w praktyczny sposób podczas kursu pierwszej pomocy, zaś teoretyczną wiedzę znaleźć m.in. w poniższym artykule. Jak więc skutecznie sprawdzić oddech poszkodowanego i jak należy zareagować na jego brak?
Dlaczego sprawdzenie oddechu jest tak ważne?
Od poprawnej oceny oddechu poszkodowanego często zależy powodzenie całej akcji ratowniczej. Jeśli ranna osoba jest nieprzytomna, sprawdzenie jej oddechu decyduje o dalszym przebiegu pierwszej pomocy. To czynność, która pozwala stwierdzić, czy u poszkodowanego doszło do NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia. To bardzo ważna informacja, bowiem w przypadku wystąpienia NZK konieczne jest przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Sprawdzanie oddechu co pewien czas również jest istotne – pozwala upewnić się, że stan poszkodowanego się nie pogarsza.
Ile czasu należy sprawdzać oddech?
Standardowo oddech poszkodowanego sprawdza się przez 10 sekund. Jeśli oddech jest wyczuwalny i prawidłowy, należy go regularnie kontrolować aż do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Oceniając oddech poszkodowanego, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na liczbę wdechów na 10 sekund. Przyjmuje się, że poprawna ich liczba wynosi 2. Warto przy tym pamiętać, że nagłe, głośne westchnienie wcale nie muszą oznaczać prawidłowego oddechu. Mogą być za to oddechem agonalnym, który charakteryzuje się sporadycznymi, wolnymi wdechami. W takiej sytuacji trzeba przeprowadzić resuscytację.
Kontrola oddechu poszkodowanego w praktyce
Kontrolę oddechu poszkodowanego należy przeprowadzić dopiero wówczas, gdy stwierdzimy, że jest nieprzytomny. Wówczas należy ostrożnie przewrócić go na plecy, o ile tylko umożliwia to otoczenie. Następnie jedną dłoń trzeba położyć na czole poszkodowanego, zaś palce drugiej oprzeć o żuchwę. W ten sposób możemy delikatnie i bezpiecznie udrożnić drogi oddechowe – wystarczy odchylić głowę rannej osoby do tyłu. Kolejny krok to już samo sprawdzenie oddechu. Jak je wykonać poprawnie?
- Pilnujmy, aby drogi oddechowe poszkodowanego były stale udrożnione.
- Przybliżamy policzek do ust poszkodowanego w taki sposób, aby móc obserwować jego klatkę piersiową i usłyszeć szmer oddechu.
- Przez dziesięć sekund nasłuchujemy oddechu, stale sprawdzając, czy klatka piersiowa poszkodowanego się unosi.
- Dobrą wskazówką może być także regularne uczucie ciepła na policzku przysuniętym do ust poszkodowanego.
- W ciągu dziesięciu sekund powinniśmy zauważyć przynajmniej 2 oddechy u poszkodowanego.
Co jeśli poszkodowany nie oddycha?
Jeśli poszkodowany nie oddycha lub jego oddech nie jest prawidłowy (wspomniany wcześniej oddech agonalny), należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jej podstawowe założenia zostały opisane w jednym z poprzednich artykułów. Warto jednak ukończyć także specjalne szkolenie pierwszej pomocy, aby przećwiczyć wykonywanie RKO pod okiem profesjonalisty.
Nauka sprawdzania oddechu na kursie pierwszej pomocy
Kursy pierwszej pomocy pozwalają w bezpiecznych warunkach nauczyć się poprawnego sprawdzania oddechu poszkodowanego. Podczas zajęć instruktorzy wyraźnie przedstawiają teoretyczną część tego zadania, a także pokazują je w praktyce. Każdy kursant powinien mieć również możliwość, by samodzielnie spróbować odpowiednio ustawić się do sprawdzenia oddechu. To niewątpliwa zaleta szkoleń pierwszej pomocy, na którą warto zwrócić uwagę.